• Dolar Alış 8.0550TL
  • Dolar Satış 8.0228TL
  • Euro Alış 9.5238TL
  • Euro Satış 9.4857TL
Reklam
Reklam

ÖNLEMLER YETERSİZ KALIRSA ORMANLARIMIZ TÜKENECEK

Reklam
, 0 Yorum

Ormanlar, ülkelerin zengin kaynakları olup aynı zamanda stratejik öneme haizdirler ve bu nedenle mevcut orman alanları korunurken, yenilerinin boy salması için gayret gösterilir. Ülkemiz bir zamanlar gür orman alanlarına sahipti ve maalesef sık/sık meydana gelen orman yangınları, önemli zenginliğimizin azalmasına ve arzulanmayan bir kelleşmeye yol açtı. Son zamanlarda start verilen ağaçlandırma seferberliğinin hedeflenen sonuçlarını zaman gösterecektir derken, dikilen  fidanları korumanın daha çok önem taşıdığı gerçeğini unutmaktayız ve Siirt’te geçmiş yıllarda törenlerle dikilen fidanların korunamamış olmasının bu görüşü teyit ettiğini de vurgulamak isterim..

Orman yangınları, daha çok yaz aylarında meydana geliyor ve yangınları önlemek için alınan önlemlerin yetersiz kaldığı görüşleri paylaşılmaktadır. Söz konusu yangınların nedenlerinden birinin dikkatsizlik olduğu muhakkak olmakla birlikte rant temin etmek amacıyla kasten yakıldıkları söylemi de yaygındır.

Çanakkale’de tarihi Gelibolu’nun yer aldığı noktayı da kapsayan orman yangınında yaklaşık 450 hektarlık alanın kül olduğuna yönelik TV kanallarında yer verilen görüntülü haberleri izlerken içim burkuldu ve ormanlarımızı yangınlardan korumada yetersiz kalındığı şeklinde paylaşılan görüşlere hak verdim. Yazımı kaleme alırken yangının kontrol altına alındığı dile getirilmiyordu ama yangının neden meydana geldiğine değinilmemişti.  Yangının kontrol altına alınmış olması sevindiricidir ama, güzelim orman alanının hangi nedenle yanıp kül olduğu, çok daha önemli sanırım.

Orman zenginliğimizi yangınlardan korumak için görünen o ki; gerekli ve etkili önlemlere daha çok ihtiyaç vardır.  Önemli olan, mümkün mertebe yangınların meydana gelmesini önlemektir ve gereken önlemlerde yetersiz kaldığımız taktirde, yeni orman alanları ihdas etmek için seferber edilen gayretler bir işe yaramayacağı gibi, bir bakacağız ki güzelim ormanlarımız tükenmiştir. O halde ilgililer, orman yangınlarına karşı en üst düzeyde önlem alırken, biz vatandaşlar da yangına sebebiyet verecek durumlara karşı azami duyarlılık içinde olmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN