• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

ORASI YEMENDİR YÜREK DAĞLAYANDIR HAYDİ SİİRT, YEMENE DESTEK VER

Reklam
, 0 Yorum

Son 100 yılı aşkın süreden beri İslam aleminde hep gözyaşı, çile, yoksulluk , hastalık ve sonunda da ölüm kol gezdi. İslam alemi olarak  hep oyuna geliyor ve birbirimizle uğraşıyor, hatta boğazlıyoruz. İşte 1967 İsrail işgalinden bu yana Filistin’in dramı, işte Suriye, işte Irak, işte Arakan ve işte Yemen.

Yemen’de bir insanlık dramı yaşanıyor, Yemen’de çocuklar hastalıktan ölüyor, Yemen’de günahsız çocuklar, çaresiz analar gıda bulamıyor, günlerce aç kalıyor ve sonunda “alın dünyanız sizin olsun “ diyerek aramızdan ayrılıyorlar.  Oradaki dramı televizyonlarda yayınlanan spotlardan ve haberlerden takip ediyoruz. Daha doğrusu izlemeye insanlığımız izin veriyorsa, izleyebiliyoruz. O dramı izlerken eğer gözyaşlarına boğulmuyorsak ve eğer yüreğimiz sıkışmıyorsa, insanlıktan nasibimizi ne kadar almışız diye tartışılır. İlimizin tek yerel televizyonu olarak biz Kanal 56 TV olarak bu dramı yansıtan spotlara ve haberlere yer vermeye çalışıyoruz ama, inanın birçoğunu sonuna kadar izleyemedim.  Onların dramlarını ve çaresizliklerini görünce insanın yüreği daralıyor.

Bütün bunlar olurken, her zaman insan haklarından söz eden batılı ülkeler; gözlerini yummuş, kulaklarını  tıkamış, sağır sultan rolünü oynuyorlar.  O nedenle ne yapılacaksa yine bizlerin yani İslam alemini oluşturan ülkelerin  yapması gerekiyor. Şükürler olsun diğer bütün dramlarda olduğu gibi ülkemiz bu konuda da gereken hassasiyeti sergiliyor. Cumhurbaşkanlığımızın himayesinde birçok kamu kurumu ve sivil toplum örgütü, açtıkları kampanyalarla bu yaraya merhem olmaya ve masum yüzlerde bir gülümseme ve o acı dolu gözlerde geleceğe yönelik bir ışık parıltısı oluşturmaya çalışıyorlar.

Bu kampanyalara doğal olarak ilimizde dahildir. Başta Müftülük ve AFAD olmak üzere SMS’lerle ve nakdi yardımlarla bu kampanyalara destek olmaya çalışıyorlar. Müftü Ahmet Altıok’un verdiği bilgiye göre,  geçen hafta sonu itibariyle Türkiye Diyanet Vakfı Şubesi aracılığıyla 70 bin TL. civarında bir para toplanmıştı. Tabii ki bunda cep telefonları ile gönderilen SMS’ler ve diğer kampanyalara verilen destekler dahil değil.

İlimizin bu ve benzeri durumlardaki duyarlılığını bildiğim için “Haydi Siirt Yemen’e Destek ver” diyorum. Çünkü biliyorum ki, Siirtli başta deprem ve büyük afetlere maruz kalanlar olmak üzere yardıma muhtaç olan insanların yardımına hep koşmuş ve ailesinin çoluk çocuğunun nafakasından kesme fedakarlığını göstererek yardım elini uzatmıştır.

O zaman bir kez daha seslenelim; haydi Siirt, Yemen, uzatacağın yardım elini mahzun gözlerle bekliyor. O mahzun yüzleri güldür, kanayan yaralara yardımlarınla tampon, hastalara ilaç, açlara gıda ol. Başta Türkiye Diyanet Vakfı kampanyası dahil  bütün kampanyalarda toplanan yardımları kat-kat arttır. Sen bunu her zaman yaptın; Afganlılar için, Filistinliler için, Peşmergeler için Suriyeliler için kısacası gereken her yerde bu hamiyetperverliğini ve bu yardımseverliğini gösterdin. Bugün sıra Yemenlilerin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN