• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

ÖREN VE OLĞAÇ BASIN MENSUPLARIYLA BİR ARAYA GELEREK  YAPILAN ÇALIŞMALAR HAKKINDA BİLGİLENDİRMEDE BULUNDULAR

Reklam
, 1 Yorum

AK Parti Siirt Milletvekili Osman Ören ve İl Başkanı Avukat Ekrem Olgaç, düzenledikleri basın toplantısıyla ilimizde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

AK Parti İl Başkanı Avukat Ekrem Olgaç, bu toplantıyla kendisinin bir aylık, Milletvekili Ören’in ise bir yıllık çalışmalarını değerlendireceklerini belirterek; “Bizim için aylık, vekilimiz için ise yıllık bir basın toplantısı düzenledik. Yapmış olduğumuz faaliyetler, hazırladığımız projeler, şu an yürürlükte olan ve yapmayı düşündüğümüz projeler ile ilgili kısa bir bilgilendirme yapmak istedik. Çünkü yapmak istediğimiz projeler ile ilgili bilgilendirme olmayınca, insanlar kendi aralarında farklı bir şekilde yorumlama yapıyorlar.  Biz de bunun önünü almak adına bir basın toplantısı düzenledik. Milletvekilimiz Osman Ören’in son 1 ay içerisinde takip ettiği projeleri sizlere açıklayacağız. Yaklaşık 1 ay önce Cumhurbaşkanımızın teveccühü ile il başkanlığına atandım ve atandığım günden bugüne yaklaşık olarak 15 günlük bir bölümünü Ankara’da ilimiz, ilçelerimiz ve beldelerimizle ile ilgili bekleyen projelerimizin hızlı bir şekilde yürürlüğe geçirilmesiyle ilgili ilçe belediye, ilçe başkanları ve belde başkanlarımızla birlikte bakanlıklarımıza giderek projelerimizin onaylanması için girişimlerde bulunduk.  Tabii bizim için çok önemli olan projelerimiz malumunuz ulaşımdır ve Siirt’te en önemli konu olan işsizlik konusunda da bazı girişimlerimiz oldu. Şu an merkezde ve ilçelerimizde bekleyen yaklaşık 50’ye yakın projemiz var. Bizler, Ulaştırma/Sanayi/Adalet ve Gençlik ve Spor Bakanlığına bu projelerimizi çok hızlı bir şekilde bildirdik ve bu projelerimizin tabii ilçelerle ve ulaşımla ilgili kısımları yıllardır devam ediyor.

Siirt-Şirvan, Şirvan-Pervari, Siirt-Eruh, Eruh-Şırnak, Kurtalan-Batman ve Kurtalan-Siirt yollarıyla ilgili taleplerimizi hızlı bir şekilde ilettik. Tabii büyük bir güç olarak gittik ve bizler bugün bakanlıklara giderken; milletvekilimizle, ilçe başkanlarımızla, belde başkanlarımızla ve ilçe belediye başkanlarımızla birlikte gidince orada güçlü bir teşkilat sinyali vermiş oluyoruz. Bakanlıklarda daha çok ciddiye alındık. İşlerimizin tamamını hızlı bir şekilde yürütmeye çalışıyoruz, iki ay da bir toplantı yapacağız ve yaptığımız çalışmaları sizlerle paylaşacağız. Bu projeler ile ilgilenirken ilçelerimizde bir takım değişikler yapacağız. Kendi teşkilâtımız ile ilgili hızlı bir şekilde kongre süreci yürütüyoruz. Basın mensuplarının da fikirleri bizler için çok önemli. Vatandaşın gören gözü olan basın mensuplarından bunlarla ilgili bir şeyler olduğu zaman bizlere paylaşmalarını istiyoruz” dedi.

Milletvekili Ören de il olarak güzel bir hava yakalandığını ve uyumlu çalışmalar gerçekleştirildiğini, çalışmalarını bu hava ile birlikte yürüttüklerini belirterek, önemli projelerdeki gelişmeleri anlattı.

Siirt kamuoyunun en fazla merak ettiği konunun hastane ek binasının yeri olduğunu ifade eden Ören,  ”Sağlık Bakanlığı ile yapmış olduğumuz girişimler sonucu 400 yataklı bir hastaneyi yatırım programına aldık. Vatandaşlarımız Tıp Fakültesi tarafından da kullanılacak olan bu yerin il merkezine yakın bir yerde olmasını istiyordu ve bizler de bunu çevre yolu üzerindeki eski polis okulu civarında bulunan DSİ’ye ait 90 dönümlük arazinin 70 dönümlük alanında sağlık yatırımları için tahsis edilmesini sağladık. Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasındaki yazışmalar tamamlandı. İmar değişikliği için belediyeye yazılar yazıldı. Burası şehre yakın ve esnafımızda buradan yararlanabilecektir” dedi.

Ziraat Bankasının eski arazisinde yapılacak olan cami hakkında da bilgi veren Ören, herkesin bu önemli projeye sahip çıkması gerektiğini belirterek, yanındaki binanın satın alınması dahil olmak üzere altta otopark, konferans salonu ve kütüphane ile üzerinde bir caminin yer alacağı alanın tüm masraflarını Ahmet Yıldırım adlı hayırsever bir hemşerimizin üstlendiğini, ancak yardım yapmak isteyen vatandaşların hayırlarına da mani olunmayacağını belirtti. Ören, bu alanın çevresindeki yolların da genişletileceğini sözlerine ekledi.

15 Temmuz Demokrasi Meydanının da genişletileceğini belirten Ören, eski emniyet müdürlüğü binasının kent meydanına eklenmesi için gerekli yazışmaların yapıldığını ve bu konuda Vali Ali Fuat Atik ile Emniyet Müdürlüğünün desteğini gördüğünü belirterek, önümüzdeki günlerde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından kullanılan binanın da meydana ekleneceğini ifade etti.

Eski Devlet Hastanesi arazisinin değerlendirilmesi konusuna da değinen Ören; “Daha önce yıkımında yine rol almış ve bu alanı tinercilerin yuvası olmaktan kurtarmıştım. Buranın değerlendirilmesi için Çevre Bakanı ile görüştüm. Burayı millet bahçesi yapacağız ve inşallah otantik, güzel bir yer olacak. Burası ile ilgili çıkarılan dedikodulara inanılmasın, burada kesinlikle konut yapılmayacak” dedi.

TOKİ’nin yapacağı konutlar hakkında bilgi veren Ören, Kurtalan ve Eruh’ta 150’şer konut yapımının kararlaştırıldığını, ancak il başkanı ile birlikte yaptıkları girişimler sonucu il merkezinde de 100 konut yapılmasının kesinleştiğini ve yeni Eruh yolu üzerinde arazinin de bulunduğunu belirtti.

2014’te İl Özel İdare Genel Sekreterliği ve DİKA tarafından hazırlanan Tekstil Kent projesinin hayata geçirilmesi için Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’la görüştüklerini ve olumlu sonuç aldıklarını belirten Ören, ”Burası DİKA tarafından güdümlü proje olarak uygulanacak. Uluslararası firmalara çalışan tekstilci bir işadamı ile görüştük. Tekstil kent olması şartıyla gelip burada yatırım yapacağını söyledi. Dün il başkanımızla birlikte bu amaçla organize sanayi bölgesinde incelemelerde bulunduk. Batman, Ağrı ve diğer bazı illerin yaptığı gibi tekstil kenti 25 dönümlük bir alanda 2020 yılı içerisinde yapacağız ve her biri 400-500 işçi çalıştıracak, 5-6 civarında da yatırımcı çekeceğiz” dedi.

Havalimanı konusuna değinen Ören, tekrar açılması konusunda emeği geçen herkese teşekkür ederek, bu havalimanının dünyanın en zor havalimanlarından biri olduğunu ifade ederek, buranın iki dağın arasında sıkışmış olduğunu söyledi. Tek amaçlarının düzenli hava ulaşımını sağlamak olduğunu belirten Ören, ”İl başkanı ile birlikte DHMİ Genel Müdürü ile görüştük. Kendisi de gelip buraya yapacak ancak bu konuda çeşitli alternatiflerimiz de var. İncelemelerden sonra bunlardan birine karar verilecek” dedi.

Kara ulaşımına ve Siirt-Pervari yoluna da değinen Ören, bu yolda çalışmalara bu yıl başlanacağını belirterek, Eruh-Şırnak yolu ile ilgili alarak ise, buranın yatırım programına alındığını ve ödenek bulmada bir sorun yaşanmadığı takdirde bu yolda da çalışmalara başlanacağını söyledi.

Ören, “Siirt’i çıkmaz sokak olmaktan kurtaracağız. Siirt-Pervari yolu bizi Hizan’a bağlayacak ve Eruh-Şırnak yolunu da Habur sınır kapısına bağlayacak. Bu yol diğer alternatif yollardan çok daha kısa olacaktır. Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgesi bu yolu tercih edecektir dedi.”

Demiryolu çalışmalarına değinen Ören, bu yolun projesinin Şubat ayı içerisinde tamamlanacağını ve biri üniversitenin Kezer Kampusunda olmak üzere ötekinin Küçük Sanayi Sitesinde iki istasyonunun olacağını belirtti. Bu projenin 1.5 Milyar TL tutarında olacağını ve 6 köprünün olacağını ifade eden Ören, burayı da inşallah tamamlayacağız açıklamasında bulundu.

Ulu Caminin daha görünür hale gelmesi için çevresinde bulunan 12 işyeri ve konut sahipleri ile görüştüklerini ve bunların geçmiş yıllarda belirlenen, ancak hayata geçirilemeyen istimlak bedelleri üzerinden anlaşmaya razı edildiklerini, imzalarının da alındığını söyledi. Mardin’i Mardin yapan en büyük özelliğinin inanç turizmi olduğunu belirten Ören, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından bedellerinin ödenmesinin ardından bu binaların yıktırılarak Ulu Camiine bahçe olarak kazandırılacağını belirtti.

Siirt’in tarım ve hayvancılık alanında çok iyi bir durumda olduğunu ve fıstıklık alanların 302 bin dekara ulaştığını, yıllık gelirin ise bir milyon dolara çıktığını belirten Ören, bu nedenle tersine göçün başladığını ve birçok kişinin fıstık dikmek amacıyla geri döndüğünü söyledi. Tarım ve Hayvancılık alanlarında bölgede en fazla gelişen il olduğumuzu belirten Ören; “Tüm bölge halkına hizmet edecek bir ağaç ve tarım müzesi kuruyoruz. 4 milyon bütçeli projede yeşil alan, tarım kütüphanesi, cep sineması ve şadırvan yer alacak ve bu durum bölgede bir ilk olma özelliğini taşıyacak” dedi.

Sağlık alanındaki çalışmaların sevindirici olduğunu ve bunun sonucu olarak il dışına sevklerin 1100’den 666’ya düştüğünü söyleyen Ören, doktor sıkıntısının giderildiğini ve il genelindeki ambulans sayısının da 52’ye yükseldiğini, 100’ün üzerinde yoğun bakım yatağına ulaşıldığını belirtti. Sağlık teşkilatının iyi olduğunu belirten Ören, artık çevre illerden ve büyük şehirlerden insanların Siirt’e gelerek tedavi ve ameliyat olduklarını söyledi.

Açıklamalarının sonunda her türlü eleştiriye açık olduklarını belirten Ören;  “Biz eleştiriye açığız. Nerede bir eksiklik varsa balıklama atlıyoruz. Her türlü haberi de değerlendiriyoruz. Hemen haberi alıp ilgili bakan veya genel müdüre gidip çözüm bulmasını istiyoruz” dedi.

Ören ve il başkanı Olgaç daha sonra basın mensupları ile birlikte Ilısu Baraj gölüne giderek burada kurulması planlanan iskelenin yeri konusunda DSİ yetkililerinden bilgi aldılar ve vatandaşlar tarafından Botan Çayı üzerinde çalıştırılmaya başlanan teknelerde incelemelerde bulunarak bir tekneye binip Botan Çayı üzerinde tur attılar.

1 yorum “ÖREN VE OLĞAÇ BASIN MENSUPLARIYLA BİR ARAYA GELEREK  YAPILAN ÇALIŞMALAR HAKKINDA BİLGİLENDİRMEDE BULUNDULAR”

  1. Sayın Basın mensuplarına bende şunu soracağım tabi yayınlama nezaket ve cesaretin gösterirlerse MADEM HAVAALANIMIZ dünyanın en zor havaalanıdır demiş Vekil efendi neden hiç bir basın mensubu kendisine madem öyledir neden önceki yıl milyarlarca lita para harcandı ve neden bu yılda milyarlarca para harcanarak terminal binası yapılacak Allah korkusu olsa buna dikkat edilir o zaman terminal binası yapılmasaydı çadırlada idare edilirdi zaten uçaklar sık iptal ediliyor birde geçer sene Vali ve eski vekilde her türlü uçaklar inip kalkacak demişti sözler suyamı yazıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN