• Dolar Alış 8.3357TL
  • Dolar Satış 8.3024TL
  • Euro Alış 9.7306TL
  • Euro Satış 9.6917TL
Reklam
Reklam

OTİZMLİ ÇOCUKLARDA BİZİM

Reklam
, 0 Yorum

Hiçbir insan; ırkını, anne babasını, ten rengini ve dilini kendi seçemediği gibi geçici veya kalıcı hastalık ve engellilik durumunu kendisi seçemiyor. Alın yazısı olarak ta adlandırdığımız kaderinde ne yazılmışsa onu görür veya onunla yaşar. İşte norölobiyolojik bir bozukluk olan otizmlilikte böyle bir şeydir.

Kişinin iradesi ile ortaya çıkmıyor, ancak başta otizm olmak üzere birçok engellilik durumu ve hastalıkta bizlerin yapabileceği şeyler vardır. Erken teşhis ve alınacak bazı basit önlemlerle o bireyin tamamen olmasa da o sıkıntılı durumunun hafiflemesi sağlanabiliyor. Erken teşhis ve  toplumdan soyutlanmadan yaşamlarını sürdüren otizmli bireylerin ve ailelerinin yaşadığı sıkıntılar oldukça hafifler.

Ancak bunun içinde öncelikle o durumu kabullenmek gerekiyor.Benzer diğer birçok durumda olduğu gibi otizmli bireye sahip olan aileler çoğu zaman bunu kabullenmek istemiyor ve hatta o otizmli bireyi adeta toplumdan soyutlama yoluna gidiyorlardı. Böyle durumlarda da o bireyin sorunları kat-kat artıyordu. Geçen gün bunun tam tersi bir durumu ilimizde görünce işin doğrusu sevindim.

2 Nisan dünya otizm gününde ilimizde üç kurumun ortaklaşa düzenledikleri bir farkındalık yürüyüşü düzenlendi. İl Sağlık Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile Milli Eğitim Müdürlüğünün bu yürüyüşünde bazı anne ve babalar güzel bir medeni cesaret göstererek otizmli çocukları ile birlikte katılmışlardı. Onları sergiledikleri bu tutumdan dolayı da kutluyorum. Örnek bir hareket sergilediler.

Sağlık Müdürlüğü önünden başlayıp, 15 Temmuz Demokrasi Meydanında son eren bu yürüyüşün ardından birde açıklama yapılarak toplumun dikkati çekilmeye çalışıldı. Etkinlikler yalnızca bir günle de sınırlı kalmayacak. Nisan ayının Birleşmiş Milletler tarafından otizm ayı olarak kabul edilmesi nedeniyle bir aya yayılacak. Ay boyunca otizmle ilgili çeşitli etkinliklere ait haberleri medyadan takip edebileceğiz.

Farkındalık yürüyüşünü düzenleyen üç kurumu ve bu yürüyüşe katılan İl Sağlık Müdürü Dr. Erol Emre Ömür ile Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Gökhan Marakçı ile personellerini  de kutluyorum.

Özetle ister otizmli olsun isterse bir başka engellilik veya hastalık durumunda olsun her birey bizimdir ve saklamadan toplumdan dışlamadan ona sahip çıkmamız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN