• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

ÖTV’DE ZAM KELİMESİ YERİNE, DÜZENLEME DEMEK…

Reklam
, 0 Yorum

Cumhurbaşkanı kararıyla, cari açığa olumsuz etki eden otomobil ithalatının azaltılması ve yerli üreticinin desteklenmesi için lüks ithal otomobillerde ÖTV oranının düzenlendiği belirtildi.

Bu haber düzenleme olarak lanse edilse de vergilerin arttırılması anlamına gelmektedir. Açıklamada yerli üretime destek cümlesi de ayrı bir merak konusu uyandırmaktadır. Bilindiği gibi yerli ve milli araba üretimine geçeceğimiz tüm yurtta sevinçle karşılanmıştı. Fakat bu üretim henüz gerçekleşmiş durumda değil ve 2020 yılında bu üretim planlanmamaktadır. Ayrıca Karadeniz de bulunan doğalgaz haberi de tüm yurtta durumun cebimize olumlu bir şekilde yansıması olacaktır düşüncesi oluşturmuştu . Daha bu haber güncelliğini yitirmeden araçlardaki ÖTV’nin arttırılması, araç almak isteyenlerin ve otomotiv piyasasında olanların tepkisine yol açtı. Hali hazırda zaten çok yüksek olan araç fiyatları vatandaşların bütçesini zorlarken, ÖTV’nin arttırılmasıyla birlikte 2. el araç piyasasındaki şişkinliğin de daha da artmasına yol açacağı yorumlarını beraberinde getirdi.

Araçlardaki ÖTV artışı haberi ile eğitim ve öğretimde KDV indirimi haberinin birlikte verilmesi, ÖTV zammı değil de, ÖTV düzenlemesi olarak bu haberin medyada yer alması gözlerden kaçmadı. Düşük ve orta düzeyli gelire sahip olanların yıllarca dişinden tırnağından arttırarak biriktirip sahip olabilecekleri bu araçlar, bu zamların ardından, yıllarca birikiminin daha uzun süreye tekabül etmesine neden olacaktır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN