• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

OY KULLANMAYANLARIN SİTEM HAKLARI YOKTUR

Reklam
, 0 Yorum

Mahalli seçimlere doğru yol alırken Belediye Başkan adaylıkları açıklananlar, start verdikleri çalışmayı aralıksız sürdürüyorlar. Dün, Siirt yeni Kapalı Spor Salonunda AKP’nin aday tanıtım toplantısı vardı. Bilindiği gibi bundan günler önce Siirt il merkezi Belediye Başkan adayı Ankara’da düzenlenen tanıtım toplantısında Ali İlbaş olarak açıklanmış ve ilçelerle beldelerin belediye başkan adaylarının açıklanması bekleyişi vardı. Dün, görkemli bir etkinlikle o adaylar da açıklandı ve artık Belediye Meclis üyeleri ile İl Genel Meclis üyeliğine kimlerin aday gösterileceğine sıra gelmiştir.

HDP’nin Belediye başkan adaylığına kimi göstereceği ise halen belli olmadı ve bazı isimlerden söz ediliyor ama bu konuda medyaya herhangi bir görüş aksettirilmemiştir. Mahalli seçimlerde Belediye Başkanları kadar, hatta onlardan daha çok Belediye Meclis üyelerinin önem taşıdığının bir kere daha altını çizerken, seçim mücadelesinin yurdumuzun her yöresinde centilmence geçmesi ve özellikle partileri adına konuşanların söylem ve tavırları ile kamuoyuna örnek olmalarının temenni edildiğini de vurgulamak isterim. Bu arada, kimilerinin değişik nedenlerle sandık başına gitmek istemeyecekleri duyumunu aldığımdan belirtmek isterim ki, seçimde oy kullanmamak, en önemli vatandaşlık görevinin yerine getirilmemesi olacaktır. Seçim sistemindeki aksaklıklara ve bazı nedenlerden kaynaklanan küskünlükler nedeniyle oy kullanma hakkından imtina etmenin, demokrasiye zarar veren bir davranış olacağı asla unutulmamalıdır.

Mahalli seçimlere katılacak olan siyasi partilerimiz, bir fazla oy alabilmek için çırpınırlarken, doğal olarak seçimin galibi olacaklarını da iddia edeceklerdir. Ancak, seçimlerde başarı oranını seçmen vatandaşın hür iradesi tayin edeceği gerçeği görmezden gelinmemelidir. “Halkın üstünde güç yoktur!..” sözü bu nedenle söylenmiştir ve seçim sisteminde arzulanmayan mevzuatlara rağmen seçimin kaderini hür iradenin sahipleri belirleyecektir.

Oylarını kullanmama gafletinde bulunanların daha sonra hizmetler bağlamında kimseden sitem etme hakları yoktur. Seçimden seçime oy kullanma hakkına sahip seçmenlerimiz, tercihlerini kullanırlarken siyasilere de gereken mesajı vermiş olacaklardır. Böylesine önemli bir hakkı kullanmaktan imtina edenler, evvel emirde kendilerine zarar vermiş olacaklardır ve bu nedenle seçme hakkına ulaşmış olan herkesin seçim kütüklerini inceleyerek adları yoksa mutlaka yazdırmaları tavsiyesinde bulunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN