• Dolar Alış 7.6503TL
  • Dolar Satış 7.6198TL
  • Euro Alış 8.9849TL
  • Euro Satış 8.9490TL
Reklam
Reklam

ÖZELLEŞTİRMEYLE NE KAZANILDI?

Reklam
, 0 Yorum

1980 sonrasında ülkemizde de start verilen özelleştirmeden günümüze dek yaklaşık 70 milyar dolar elde edildi ve geriye kalan tesislerin de elden çıkarılmasına çalışılıyor. İlk vücut buldurulduklarında insanlarımıza ekmek kapısı aralayan tesisler ekonomimize de kazandırıyorlardı ve daha sonra güzelim tesisler siyasetçilerin arpalıklarına dönüştürüldüklerinden zarar etmeye başladılar. Devletimizin sırtında kambur oldular diye satılan tesisler arasında “Altın yumurtlayan tavuk” niteliği taşıyan tesisler vardı ve maalesef satılan tüm tesisler, kelepir fiyatına gitti.

Özelleştirme, tüm kurumsal alanların paraya tahvilini ve tüm hizmetlerin özel sektörce icra edilmesini öngören bir sistem olup, bu sistemi başarı ile yöneterek kalkınan ülkeler olmuştur ama bizlerde ne hikmetse sırtta kambur konuma getirilen değerli tesisler elden çıkarıldığı halde ekonomik alanda arzulanan olumlu sonuçlar alınamamaktadır ve son zamanlarda ülkemiz ekonomisinin içine düştüğü sıkıntılı süreç, bu görüşü teyit ediyor.

Günümüze dek yapılan özelleştirmelerden yaklaşık 70 milyar dolar gelir elde edildiği belirtilmektedir ve yok pahasına elden çıkarılan tesislerin aynısını günümüzde 1 trilyon dolara mal etmek mümkün değildir. Şunu da biliyoruz ki, insanımıza ekmek kapısı aralayan ve ekonomiye kazandırılan devlet bünyesindeki tesisler, ülke yönetiminde söz sahibi kılınan siyasilerin arpalıklarına dönüştürülmeleri sonucu zarar eder hale gelmişlerdir ve sebebiyet verilen bu zarar yetmiyormuş gibi yine arpalıklara dönüştürülenlerce kelepir fiyatla satılmışlardır.

Ekonomimizin ikide bir çıkmaza girmesi, hayati önem taşıyan konuya gereken önemin verilmediğinin üzen ve düşündüren bir göstergesidir. Özelleştirmeyi savunanları, 1980’den sonra sırtımızda kambur olmaya dönüşen tesislerin satılmasıyla ülkemiz ekonomisinin neler kazandığını detaylarıyla anlatmaya davet etsek bir şey derler mi kesin bilmiyorum ama, birçok yurttaşımız gibi hiçbir şey demeyeceklerini düşünüyorum. Öyle ya, devletin sırtında kambur olan tesisler satıldığı halde ülkemizin iç ve dış borçlarındaki artışlar ve ekonomizmin içine girdiği çıkmazın hangi haklı gerekçelerinden söz edilebilir ki? Duruma üzülüyor ve kahroluyoruz!.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN