• Dolar Alış 8.0550TL
  • Dolar Satış 8.0228TL
  • Euro Alış 9.5238TL
  • Euro Satış 9.4857TL
Reklam
Reklam

ÖZGÜR İRADE ÖZLEMİ

Reklam
, 0 Yorum

Siyasi partiler mahalli seçim hazırlıklarını sürdürüyor ve çalışmaları dikkatle izlediklerini gözlemlediğim seçmen vatandaşlar; “Bireysel hakkımız olan özgür irademize gölge düşüren seçim mevzuatlarında gereken değişiklikler yapılmadığından, daha önceleri de olduğu gibi önümüze konacak olan aday listelerine oy vermek mecburiyetinde bırakılacağız..” diyorlar.

Gerçi seçmen vatandaşlarımız sonuçta siyasi partilerimizin gösterdikleri adaylara oy vererek seçimin akıbetini belirliyorlar ama, aday adaylıktan adaylığa terfi edenler için son sözü siyasi parti genel başkanları ile etraflarındaki birkaç kişinin telkinleri ile saptanması olumsuzluğu devam ettiğinden, milli iradenin tam anlamı ile gerçekleştiğini söylemek imkansızdır. Mart ayındaki seçimlerde Belediye Başkanlığı ve diğer mahalli organlar için başvuruda bulunanlara yönelik bir takım araştırmalar yapılsa da, liderlerin ve etraflarındakilerin dilediklerini aday konumuna taşıyacakları hususu, çoğu seçmen vatandaşımızın paylaştığı bir görüştür ve bunu uğradığım mekanlarda şahit olduğum konuşmalardan anlıyorum.

Yıllar önceki seçim dönemlerinde hakim huzurunda gerçekleştirilen ön seçimle adayların belirlendiğini belirten bazı büyüklerim; “Ön seçime rağmen seçmen vatandaşlar, bir avuç delegenin iradesi..” diye tepkilerini izhar ediyorlardı. “Demokrasinin vazgeçilmezleri” olarak ifade edilen siyasi partilerimiz, demokrasiyi daha ileriye taşımak yerine; “Küçük olsun, benim olsun..” zihniyetini sürdürmektedirler. Süper ligdeki takımlarımızdan biri olan Fenerbahçe’de Kulüp Başkanını seçmek için 20 bin küsur üye oy kullanırken, ülkemiz yönetimine talip bir siyasi partinin genel başkanını taş patlasa 1400 delege belirliyor ve sadece bu olumsuzluk bile, hür iradeye ne denli gölge düşürdüğü gerçeğini çok net şekilde gözler önüne sermektedir.

Aday adaylığa başvuruda bulunanlar için bir avuç delegeye oy kullandırılmadığına göre, ince eleyip sık dokuduklarını belirtenler, istediklerini aday olarak dayatabileceklerdir. Oysa seçmen vatandaşlarımız, bundan böyle “Dayatmalara” karşı tepki göstereceklerini dile getirmektedirler. Milli irade, hiçbir gücün etkilemeyeceği kuvvet anlamına geldiğinden de söz eden seçmenler; “Seçim mevzuatında, aday adaylıktan adaylığa terfi etmenin hür iradeyle bağdaşır bir seçim sistemiyle saptanmasına yönelik değişikliklerin yapılmaması da hür irademize gölge düşürmektedir. Bizler de tercih tavrımızı artık bu olumsuzluğa göre belirleyeceğiz…” ifadeleriyle tepkilerini dile getiriyorlar.

Maalesef yaklaşan yerel seçimler de tasvip edilmeyen seçim mevzuatları doğrultusunda yapılacak ve seçmenin haklı tepkisinden kimlerin daha çok etkileneceği, şüphesiz sandıklar açıldığında anlaşılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN