• Dolar Alış 7.9432TL
  • Dolar Satış 7.9115TL
  • Euro Alış 9.4266TL
  • Euro Satış 9.3890TL
Reklam
Reklam

PANDEMİ (COVİD-19) GÜNLERİNDE RUH SAĞLIĞIMIZI KORUMAK, STRESLE BAŞ ETMEK

Reklam
, 0 Yorum

Ruh sağlığı, birey için yeteneklerini fark etme, hayatın normal stresiyle başa çıkma ve topluma katkı sağlayarak iyi olmaya çalışma gibi becerileri gerektirir. Ruh sağlığı kaliteli bir yaşamın temel unsurudur. Böyle bir salgın durumunda duygusal sağlığınıza dikkat etmek ve onu korumak, daha iyi düşünmenizi sağlayacağı gibi kendinizle birlikte ailenizi de korumanıza yardımcı olacaktır.
Stres, yaşamımızın kaçınılmaz bir parçasıdır. Stres her gün karşılaşabileceğimiz ve olmasını arzu etmediğimiz koşullara bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. İçinde bulunduğumuz süreçte hastalığın kişiye, yakınlarına buluşma ihtimalinin belirsizliği, finansal sıkıntılar, aşının veya tedavi yöntemlerinin hala tam olarak bulunmamış olması, durumlara verilen stres tepkisinin de artmasına neden olabilmektedir. Salgına ve onun yarattığı strese nasıl yanıt verileceği, bireyin geçmişine, kişiliğine ve yaşadığı topluluğa bağlı olarak değişebilir.
Stres Belirtileri:
Fiziksel Belirtiler: Kalp vurum sayısının hızlanması, kan basıncında artış, nefes darlığı, çarpıntı, baş ağrısı, sıcak ve soğuk basması, terleme, mide ve bağırsak sisteminde bozukluk, mide krampları, seslere duyarlılık, uykusuzluk, düzensiz uyku, ellerde ve bacaklarda titreme, bitkinlik, kas gerginliği, kas ve eklem ağrıları vb
Duygusal Belirtiler: Sıkıntı, gerginlik, huzursuzluk, durgunlaşma, kayıtsızlık, çöküntü, sinirlilik, kaygı, kızgınlık, endişe, karamsarlık vb
Zihinsel Belirtiler: Unutkanlık, dikkati toplayamama, kararsızlık, organize olamama, ilgi azalması, yaratıcılıkta azalma, işlem hatalarında artış, zihinsel durgunluk, sürekli olumsuzluklar üzerinde durma vb.
Davranışsal Belirtiler: İştahta azalma ya da artma, çok konuşma, sigara içme (artış), alkol ve kafein alma, stres yaratan olay ya da durum hiç olmamış gibi davranma vb.

STRESLE BAŞA ÇIKMA YOLLARI

Her insanın kendisine göre bir stresle başa çıkma yöntemi vardır. Ancak bu yöntemlerden bazıları uygunsuz olabilir ve kişiye zarar verebilir. Stresle baş etmenin temel iki yolu vardır.
Durumu değiştirmek,
Duruma verilen tepkiyi değiştirmek
Bununla birlikte pek çok kaynakta stresle uygun bir şekilde başa çıkabilmenin tek bir yöntemi olmadığı belirtilmektedir. Stresle baş etmede bazen birden fazla yöntemin bir arada kullanılması daha etkili olabilir.
Stresle uygun biçimde baş edebilmenin bazı yöntemleri aşağıda yer almaktadır:
Stresli anınızda derin nefes alma- verme tekniklerini uygulayın. Stresli zamanlarda nefes alış verişi zorlaştığı için vücuda giden oksijen miktarı azalmakta ve vücuttaki oksijen miktarı azalınca da kas gerginliğiniz artmaktadır. Böylelikle anksiyete(kaygı) daha da artmakta ve kişiler kendilerinde baş ağrısı hissedebilmektedirler. Bu nedenle stresli zamanlarda burundan derin derin nefes alınması ve ağızdan yavaş yavaş dışarı verilmesi gerekir. Bunu bir kaç kez tekrarlayarak yapın.
Müzik dinlemek stresi atmanın başka bir yoludur. Müzik stresi azaltarak kalp atımını ve kan basıncını normale döndürür. Bu nedenle stresli anınızda hoşlandığınız bir müziği dinleyebilirsiniz.
Stres yaratan durumu başkalarıyla paylaşmak da sizi rahatlatabilir. Stres yaratan olayın sizde yarattığı duygu durumu anlatabilirsiniz veya bir uzmandan destek alabilirsiniz.
Stres düzeyini azaltmada düzenli egzersiz yapın. Egzersiz stresli durumlardan uzaklaşmanızı ve hareketsiz yaşamdan uzaklaştırarak daha sağlıklı olmanızı sağlar.
Stresli anınızda gezintiye çıkın. Hemen kendinize sessiz bir ortam yaratın ya da yalnız kalabileceğiniz bir odaya geçin. Bir dakikalığına gözlerinizi kapatın ve nereye gitmek istiyorsanız oraya gidin. Şimdi gittiğiniz yerde hoşlandığınız her şeyi hayal ederek yapmaya çalışın.
Gülmeyi bilmek de stresle baş edebilmenin yollarından biridir. Gülmek kişinin yeniden denge haline dönmesine yardım eder. Gerektiğinde stres yaratan olaya gülerek rahatlayabilirsiniz.
Stresli anlarınızda ağlamak istiyorsanız ağlayabilirsiniz. Ağlamak stresli anlarınızda anksiyeteyi gidermenin sağlıklı yollarından birisidir.
Ayrıca yapmalıyım, etmeliyim gibi kendinizi koşullayan cümlelerden uzak durmakta fayda var. Yapmalıyım dediğiniz bir işi yapamadığınızda kendinizi yetersiz hissedebilirsiniz bu da stresi tetikleyebilir. Öyleyse haydi stres bizi değil, biz stresi yönetelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN