• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

PANDEMİ KONUSU UZUN SÜRE GÜNDEMDE KALACAK

Reklam
, 0 Yorum

Coronavirüs istenmeyen, arsız bir misafir gibi gelip üzerine bir kabus gibi çöktü. Biz kendimizi toparlayıp toplu olarak hareket etmedikçe de gitmeye niyeti yok gibi. Bilim adamları bu belanın gitmesi için değişik zamanlara işaret ediyorlar. Ama sanırım en iyimseri bile 200 yılını bu illetle geçireceğimizi söylüyor.

Son aylarda Siirt bu kabusun yoğunluğu altında adeta eziliyor. Daha önce de belirttim hemen her gün bir ya da birkaç akraba ve tanıdığın bu hastalığa yakalandığı duyumunu alıyoruz. Üzülmemek elde değil. Daha öncede belirttim insanın burada üzülmesine kahrolmasına neden olan tek şey alacağımız önlemlerle bu illetin üstesinden gelebileceğimiz ya da en azından minimum düzeye indirebileceğimizdir.

Aramızdan bazı kişilerin, bu olaya kökünden inanmaları sonucu ortaya çıkan  duyarsız ve aldırmaz davranışları bu duruma neden oluyor. Sanırım toplumun bazı kesimleri bu iş başlarına gelmedikçe inanmamaya devam edecekler. Geçen gün corona virüs olayı ortaya çıktığından bu yana, gerçekliğine inanmayan ceza yememek için maske takan ancak sosyal mesafeye aldırış etmeyen bir hemşerimizin de bu illete yakalandığını duydum. Üstelik bu hemşerimiz yüksek okul mezunu yaşını başını almış bir insan. İnsanın hayret etmememsi ve üzülmemesi elde değil. Ancak ne yazık ki, toplumda bu yapıda insanlarda çıkabiliyor.

Özetlemek gerekirse, bu davetsiz misafir daha uzun süre aramızda. Lütfen hepimiz gözümüzle görmediğimiz ve bize düşman olan bu misafirin varlığına inanalım. İnanmadığımız sürece aldığımız önlemler göstermelik olmaktan öteye geçmeyecektir. Hepimiz bu düşmanın varlığına gözümüzle görüyor, elimizle tutuyor gibi inanalım.

900 Lira idari para cezası yeme korkusuyla değil de bu inançla maskelerimizi takalım, hijyene her zamankinden çok daha fazla önem verelim, sosyal mesafeye de azami dikkat gösterelim. Sanırım birde bunlara gönüllü olarak uygulayabileceğimiz bir önlem daha vardır; o da hareketlerimize kısıtlama getirmek. Zorunlu olmadıkça misafirliklere, gezmelere gitmeyelim,  temasın yoğun olduğu kalabalık yerlerde bulunmamaya gayret edelim.

Bu ve benzer önlemlere riayet ettiğimiz  oranda bu gizli düşmana karşı direnebilecek ve savaşı kazanan taraf olacağız.Bu arada vefat eden Müslümanlara Allahtan rahmet,  hasta olan tüm insanlara da acil şifalar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN