• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

PERVARİ BALI

Reklam
, 0 Yorum

Sık-sık Bal ile ilgili reklamların yapıldığına şahit olmaktayız. Bu arada reklamları yapılan bazı balların Pervari Balı oldukları iddiaları da yaygın bir şekilde işlenmektedir.

Sadece İlimizde değil, Türkiye’nin muhtelif il ve ilçelerinde bile marketlere gittiğinizde, üzerinde (PERVARİ BALI) yaftası bulunan kavanozlar göreceksiniz. Pervari Balı yaftasını bir yana bırakalım üzerlerindeki etiketlerde organik ve karakovan balı oldukları bile iddia edilmekte.

Bizim bildiğimiz kadarıyla, Pervari’de organik bal arıcılığı neredeyse tükenme noktasına gelmiştir. Pervarili arıcıların çoğu artık suni peteklerle arıcılık yapmak yanında, arıların önüne şeker özü koyarak daha çok bal elde etmenin telaşı içindedirler. Gerçekten organik ve karakovan arıcılık yapanların sayıları öylesine azalmış ki, bir mevsim içinde toplansa-toplansa birkaç yüz kilo organik bal ya bulunur, ya bulunmaz.

İşin acı tarafı, Pervari Balı adının reklam aracı olarak kullanılması kimselerin umurunda değil. Oysa Pervari Balı adı altında piyasaya sürülen ve yüzde yüzü suni olan bu ballardan yiyenler, artık Pervari Balından da, isminden de nefret etmektedirler.

Bal Üreticileri Birliğinin duruma müdahil olması ve bu sahtekarlığa karşı gereken önlemleri alması lâzımdır. Kalitesiz balların Pervari balı olarak piyasaya sürülmesini önlemek öncelikli hedef olmalıdır.

Pervari Balına en büyük reklâmı, bir ara Sayın Recep Tayyip Erdoğan yapmıştı. Kendisiyle röportaj yapan bir gazeteciye
Enerjimi Pervari Balına borçluyum‘ diyerek yapılacak reklamların en büyüğünü gerçekleştirmişti.  Ama maalesef yeterli paketleme ve marka çalışmaları olmadığı için özellikle İran’dan getirilen, büyük ölçüde de şeker ihtiva eden ballar batı bölgelerinde büyük marketlerde bile Pervari balı olarak tüketiciye sunuluyor. Bunun önüne geçmek lazım.

Eroğan’ın “Enerjimi Pervari balına borçluyum” şeklindeki sözleri üzerine dikkati çeken Pervari Balının çok eski tarihlerden bu tarafa tanınması, halkımızın bu bala olan ilgisi sebebiyle yöre balının korunması, istismarının önlenmesi amacıyla daha 2003’lü yıllarda Türk Patent Enstitüsüne başvurulmuştu. Pervari Balı, 555 sayılı Coğrafi İşaretlerin Korunması Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararnamenin 12. maddesi gereğince 27.07.2003 tarihinden geçerli olmak üzere Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilerek korumaya alınmış ve bu karar 27.07.2003 tarihli Resmi Gazetede ilan edilmişti. Pervari Balı bu anlamda korumaya alınan ilk bal olma özelliğini taşımaktadır.

Evet, Pervari balımıza sahip çıkalım. Sahte balların (PERVARİ BALI) adı altında satılmalarına karşı ciddi bir mücadele verelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN