• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

PETROL ARAMALARIMIZ YETERSİZ DÜZEYDE!..

Reklam
, 0 Yorum

Bölgemizdeki zenginliklerin en önemlisi petrol zenginliğidir. Emperyalist güçler bu zenginlikten en iyi şekilde istifade etmek için çok yönlü senaryoları devreye sokuyorlar ve bu senaryolar bazı Müslüman ülkelerde iç  savaşlara yol açmaktadır. Bölgede petrol dışında zenginlikler vardır ve bu zenginlikleri de sömürme hedefi güdenler, istedikleri sonucu elde etmek için ellerinden gelen her türlü melaneti bundan sonra da sürdürmekten vazgeçmeyecekleri gerçeğini, bölgedeki tutum ve davranışları ile gözler önüne seriyorlar.

Petrol zenginliğini hedefleyen çok yönlü entrikalar söz konusudur bu zenginlik nedeniyle ülkelerin bile işgal edilmekte olduğunu, sanırım görmeyen göz kalmamıştır ve bu nedenle ülkemizdeki petrol aramalarına yeterince önem verilmemesinden üzüntü duymaktayız. Petrol ürünleri ihtiyacımızın çok büyük bölümünü petrol üretici ülkelerden almaktayız ve en yüksek orandaki dövizi bu ihtiyaç için kullanıyoruz. Sınırımıza yakın komşu ülkelerde zengin petrol yatakları bulunmasına karşın, bizlerde bulunmuyor olması mantıkla bağdaşmazken, yabancı petrol şirketlerinin daha çok sayıda petrol arama ruhsatına sahip olmaları düşündürücüdür. Petrol arama sondajlarının maliyeti oldukça yüksektir ve bu gerçeğe rağmen çok sayıda yabancı şirketin petrol arama ruhsatı çıkarmaları boşuna değildir sanırım. Dünyada petrol zenginliğine yönelik savaş vardır bu savaş nedeniyle çok yönlü entrikalar da söz konusudur. Yabancı petrol şirketlerinin ülkemizde yaptıkları petrol aramalarından sonuç almaları durumunda ülkemiz ekonomisinden çok, bu petrol şirketlerinin kazançlı çıkacakları belirtiliyor ve böyle bir mevzuat varsa bunun mutlaka bir an önce değiştirilmesi gerekmektedir.

Ülkemizin özellikle petrol zenginliğine sahip ülkelere sınır olan Güneydoğu bölgesinde de zengin petrol olduğu söylemleri uzun yıllardan beri günümüze intikal eden söylemler olup, halen de bu söylemde gerçek payının yüksek olduğu görüşleri paylaşılmaktadır. Yıllar önce hazırlandığı belirtilen “Petrol haritası” nda da bu yöre yer almaktadır. Uzun yıllar önce yabancı petrol şirketlerince Siirt’imizin bazı noktalarında gerçekleştirilen petrol aramalarında zengin petrol bulunduğu açıklanmış ise de daha sonra bulunan petrolün ekonomik açıdan kayda değer olmadığı ifade edilerek aramaya sahne olan alanların kapatıldığı, o dönemi anımsayanlarca halen konuşulmaktadır. Petrol zenginliği için ülkeler bile işgal ediliyorsa, çok yönlü entrikalar dönebileceği olasılığını da düşünmemek imkansızdır. Ülkemiz ekonomisini hedef aldıkları belirtilen dış odaklar, petrol zengini olmamızı engelleyecek entrikalar da üretebilirler. Petrol aramak için ruhsat alan yabancı petrol şirketleri sayısının bizim petrol arama ruhsatlarından çok fazla olması, doğrusu önemli konuda beni de düşündürüyor.

Petrol aramalarına kendi bünyemizde yer vermede yetersiz kaldığımız bir gerçektir. Petrol aramalarının maliyeti çok yüksek olsa da, aramalara bir çok alandaki savurganlıklara son vermek suretiyle daha geniş imkan tanınmalı ve yabancı petrol şirketleriyle ilgili mevzuatlarda  aleyhimize bir durum varsa, gereken yasal değişiklik bir an önce yapılmalıdır diyerek sayın ilgililerin dikkatini çekiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN