• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

PETROL ARANACAK

Reklam
, 0 Yorum

Yıllardır ülkemizde zengin petrol yataklarına ulaşılabileceği olasılığından söz edildiği halde, petrol aramalarına sahne olan yörelerde ümit edilen  sonuç alınamadığından halen petrol ihtiyacımızın %95’ini başka ülkelerden  ithal ediyoruz.. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünün Resmi Gazetede yayımlanan “Petrol Hakkına Müteallik Kararları”nda, TPAO’ya aralarında Siirt’in de bulunduğu 6  ilimizde 13 sahada petrol arama ruhsatı verildiğini ve ruhsat süresinin 5 yılı kapsadığına dair bilgiyi okuyunca, büyüklerimizin sık-sık dile getirdikleri “Yöremizde zengin petrol yataklarının olması lazım.. Etrafımızı çevreleyen bazı sınır ülkelerinde zengin petrol yatakları varken, oralara yakın yörelerimizde petrol bulunmaması, tuhaftır. Yıllar önce Batman ilimizin Raman Dağında bulunan petrol zenginliğine, aranılan başka yörelerde rastlanmaması düşündürücüdür. Siirt’imizde de akan yıllar içinde yabancı petrol şirketleri yanı sıra TPAO tarafından da petrol aramaları yapılıyor ve bundan bir müddet önce Eruh ilçemiz merkezine yakın mesafede bulunduğu belirtilen çok kaliteli petrolün ekonomik durumunu bilmiyoruz ama, ciddi aramalarla bölgemizde zengin petrol yataklarının bulunabileceği inancımız devam ediyor. Petrol zenginliği için ülkelerin bile işgal edildiği gerçeğine bakıldığında, çok yönlü entrikaların hedefi olan petrol zenginliğimizi de engelleyenler olabileceğini dikkate almak yanlış olmaz diye düşünmemek imkansız…” ifadelerine bir kere daha değinme gereğini duydum.

Siirt, Şırnak, Konya, Niğde, Hakkari ve Van illerimizde TPAO tarafından yapılacak petrol aramalarına, hava şartlarının müsait hale gelmesiyle birlikte starta verileceğini sanırım derken, yıllar önce bazı yabancı petrol arama şirketleri tarafından aramalara sahne olan yörelerin TPAO tarafından tekrar gözden geçirilmesinde yarar olacağını da vurgulamak isterim.

Petrol zenginliği için ülkelerin işgal edildiği ve bu zenginliğe yönelik çok yönlü entrikaların döndüğü hususunun ciddi şekilde dikkate alınması gerekir. Bir yabancı şirketin yıllar önce Kurban Bayramına beş kala; “Zengin petrol bulduk. Siirt halkı çifte bayram kutlayacak..” sözleriyle dile getirilen açıklaması, manşet olarak gazeteniz Siirt’ten duyurulduğu bilgisini bildiğimden, TPAO’lu yetkililerin bu noktayı azami boyutta önemsemesi temennisinde bulunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN