• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

PETROL FİYATLARINDA TARİHİ DÜŞÜŞLER

Reklam
, 0 Yorum

Petrol fiyatlarında devam eden tarihi düşüşlerin aşılmasına yönelik petrol üretici ülkelerin arayışlarını sürdürdükleri belirtildiğinden, önümüzdeki süreçte bu arayışların nasıl bir sonuç vereceği merak ediliyor.  Çünkü; petrol sadece yakacak değil, aynı zamanda binlerce sanayinin girdisini de yakından ilgilendiriyor. Coranavirüsü petrol satışlarının büyük ölçüde azalmasına da yol açarken, başını Suudi Arabistan’ın çektiği 14 OPEC ülkesi, petrol üreticisi Rusya ve diğer ülkelerle nasıl bir yol izlenmesi gerektiği noktasında uzlaşamadıklarından, fiyatların daha da düşme ihtimali söz konusudur ve petrol satan ülkelerin bu olumsuzluğu aşmaya yönelik arayışlarının nasıl sonuçlanacağı, petrol ithal eden ülkelerin merak konusu olmaktadır.

Daha önceleri petrol fiyatlarında artış oldu mu, nakliye açısından tüm ürünlerin fiyatlarına yansıyor ve iğneden ipliğe kadar zam görmeyen ihtiyaç kalemi kalmıyordu. Bilinen nedenlerle petrol ürünlerinin en yüksek olduğu ülkeyiz ve petrol ürünlerine zam geldiğinde, iğneden ipliğe her ihtiyaç kaleminin ücretinde yapılan artışta nakliye ücretinin istismar edilmesi, yakınmalara yol açan pahalılığın daha yüksek oranda gerçekleşmesine yol açmaktaydı ve bu nedenle ham petrol ürünlerine zam geldiği haberleri ile karşı karşıya kalındığında derin üzüntü duyuluyordu.

Petrol fiyatlarında meydana gelen tarihi düşüşlerden söz eden bazı vatandaşlarımız; “Fiyatlarda yaşanan düşüşler petrol satış pompalarına yeterince yansıtılmıyor ve bu nedenle nakliye ücretlerinde de kayda değer bir indirim yapılmadığından tüketilen maddelerin fiyatlarında arzulanan bir indirim gerçekleşmiyor. Oysa petrol ücretlerindeki büyük düşüşlerin, önemli ihtiyaç kalemlerine de hissedilecek oranda yansıtılması gerekiyor… Zorunlu ihtiyaç kalemlerinin başında gelen elektrik ile doğalgaz ücretlerinde bir indirim yapılabilirdi ve bu haklı beklentiden söz edilmiyor olması üzüntü uyandırmaktadır…” diyorlar.

Halkımızca dile getirilen görüşlerin dikkate alınması gerekir derken, bir imkân yaratılabiliyorsa büyük bölümünü dış ülkelerden ithal ettiğimiz ham petrolden daha çok ithal ederek stoklama cihetine gitmede yarar olacağının da altını çizmek isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN