• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

PETROL VE BÖLGEMİZ!

Reklam
, 0 Yorum

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Petrol İşleri Genel Müdürlüğünün Petrol Hakkına Müteallik Resmi Gazete’de yayımlanan kararı çerçevesinde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına (TPAO) Siirt ve Batman’daki 3 saha için petrol işletme ruhsatı verilmiş bulunmaktadır.

Bölgemizin, petrol zengini olduğu bir gerçektir. Ortadoğu’da koparılan fırtınaların gerçek sebebi de budur. ABD ve AB ülkelerinin Türkiye’yi bölmek peşinde olmalarının asıl sebebi, zengin petrol yataklarına konmaktır.

Daha, 1940’lı yıllarda Batman’da Raman sahasında petrol bulunmasından sonra, bazı yabancı şirketlerin Bölgemizi adım, adım taradıkları ve petrol aradıkları bilinen bir gerçektir. Bölgemizin birçok illerinde zaman-zaman petrol aramaları yapılmış birçok sahalarda zengin petrol yataklarının bulunduğu ortaya çıkarılmıştır. Bölgemizde yabancı ülkeler tarafından tezgâhlanan oyunların en önemli sebeplerinden biri de zengin petrol yataklarının varlığıdır. Son zamanlarda Eruh ve Sadah yörelerinde bulunan petrol yatakları umut verici olmuştur.

Yurdumuzda ekonomik ve ticari anlamda ilk petrol daha önce Siirt’e bağlı bir köy durumunda olan İluh’un, Raman yöresinde bulunmuştu. Bu bölgenin jeolojik etütlerine 1934 yılında başlanmış etütler, 1937 ve 1938 yıllarında da sürdürülmüştü. 24 Temmuz 1939 tarihinde Raman Dağının Maymune Boğazında Raman-1 kuyusunda sondajlara başlanmış, bu kuyuda 20 Nisan 1940 tarihinde 1048 metre derinlikte petrole rastlanmış, kuyu 1052 metrede 3 Haziran 1940 tarihinde tamamlanarak pompa ile üretim yapılmaya başlanmıştı.

Yine bölgemizde Diyarbakır’a bağlı Eğil İlçesi Taşdam Köyü yakınlarında 1800 metre derinlikte 26 gravitelik petrol yatağı bulunmuştur. 16 Milyon varil olarak tahmin edilen bu rezerv, bölgemiz ve İlimiz açısından da ümit vericidir.

Geçtiğimiz yıllarda İlimizin Pervari İlçesi yöresinde açılan OKÇULAR-1 KUYUSUNDA petrol bulunmamasına karşılık, umuyor ve temenni ediyoruz ki, Bölgemizde çalışmalara ciddi bir şekilde devam edilirse, PETROL BULUNACAKTIR. TPAO’nun, bölgemizin geçmiş yıllarda yabancı şirketlerin arama yaptıkları sahalara özellikle yönelmesi halinde yeni petrol yataklarına ulaşılacaktır.

Şimdi de, TPAO’nun İlimizde ve Batman’da 3 sahada petrol araması için ruhsat alması, elbette ki sevindiricidir. Petrol arama çalışmalarının sadece TPAO gibi milli kuruluşlara yaptırılması gerekir. Bu konuda yuları yabancı şirketlere kaptırmamak gerekir.

Evet, petrol zengini yöremizde ABD ve AB’ın oyunlarına özellikle dikkat edilmeli ve Ortadoğu genelinde kurulan tezgâhların perde arkasının PETROL SAVAŞLARI olduğunu asla aklımızdan çıkarmamalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN