• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

PİYASA HAREKETSİZLİĞİNİN NEDENİ ALIM GÜCÜNDEKİ AZALMADIR

Reklam
, 0 Yorum

Son zamanlarda piyasada yaprak kımıldamadığına yönelik yakınmalar artmış bulunuyor ve bu konuda nabızları tutulan vatandaşlar, bunun satın alma güçlerinin daha da azalmış olmasından kaynaklandığını dile getirmektedirler.  Ülkemizin her yerinde olduğu gibi Siirt’te de sadece küçük esnaflar değil, AVM’ler de artık eskisi gibi ciro yapamıyorlar ve bunu AVM yetkililerin kulaklarımıza ulaşan serzenişlerinden anlıyoruz.

Esnaflara faizsiz kredi, ya da düşük faizli kredi verilse bile piyasadaki hareketsizliği gidermenin mümkün olmayacağı, öteden beri yapılmakta olan bu uygulamanın beklenen sonucu vermemesi ile  gün ışığına kavuşmuş bulunuyor. Eğer küçük esnafa faizsiz kredi kullandırılır ve o esnaflar dükkanlarının raflarını iştigal ettikleri mesleğin branşındaki ürünlerle doldursalar da yine umduklarını bulamazlar. Çünkü, piyasayı hareketli kılmada en önemli etken, vatandaşlarımızın satın alma güçlerini yeterli düzeye çıkarmaktır. Günümüzde, vatandaşın satın alma gücü daha da azaldığına göre, faizsiz kredi alarak dükkanlarının raflarını dolduran esnaflar, ödeme tarihi geldiğinde, satış yapamamanın sıkıntısını yaşayacak ve bankaya olan borcunu ödeyemeyecektir.

Milyonlarca işsizimiz yanı sıra milyonlarca dar gelirli vatandaşımızın bulunduğu gerçeği yanı sıra, ücret dengesizliğini ve liramızın yabancı paralar karşısında küçüldüğünü göz önünde bulundurduğumuzda, piyasada kalıcı bir hareketliliği teessüs ettirmenin günümüz koşullarında çok zor olduğuna hükmetmemek imkansızdır. Bu olumsuzluğun aşılabilmesi için daha çok üretmemiz gerekiyor ve fırsat buldukça köşemde vurguladığım gibi, önemli beklentiyi ihtiyaçlarımız olan ürünleri kendi bünyemizde üretmekle mümkündür ve bir kere daha belirtmek isterim ki, çok elverişli olan tarım ile hayvancılık sektörlerindeki durumumuz, bizleri karamsar kılmaktadır.

Öncelikli olarak daha çok üretme hususunun önemsenmesi gerektiğini belirtirken, piyasaya kısmen de olsa bir hareketlilik kazandırmak için, ücretlerde mağduriyet yaşayanların durumunda gereken iyileştirmenin yapılmasını temenni ediyor ve sağduyu içinde bu konudaki beklentilerin gerçekleştirilebileceği inancında olduğumu tekrarlıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN