• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

PROF.DR. YASİN AKTAY’IN TEMEL ATMA TÖRENİNDE YAPTIĞI KONUŞMA

Reklam
, 0 Yorum

Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank,

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız sayın Fatih Dönmez

Genel Başkan Yardımcımız sayın Cevdet Yılmaz,

Ankara Ticaret Odası Başkanımız sayın Gürsel Baran

Sayın valim

Sayın milletvekillerim,

Sayın rektörüm

Basınımızın güzide temsilcileri

Çok değerli Siirtli hemşerilerim ve sayın misafirler

Hepinizi en derin hürmet ve muhabbetlerimle selamlıyorum.

Siirt bugün tarihi bir gün yaşıyor.

Sayın Cumhurbaşkanımızın müstesna liderliğiyle 18 yıl önce başlatmış olduğu kutlu diriliş hareketinde bir nefer olarak her birimiz üzerine düşeni hiçbir hesap gözetmeden yerine getirmek şuuruyla, bize bu adımı atmayı nasip eden yüce Allah’ sonsuz şükürler olsun.

Bugün burada yapılan yatırımın bir boyutu terörle mücadelede yeni ve en etkili aşama olması.

İşsizlikle mücadele aynı zamanda terörle mücadelenin en önemli ve en etkili yollarından biridir.

Bu yatırımın sağlayacağı nitelikli, kalıcı, katma değeri yüksek sanayi ve teknolojik istihdam bölge ekonomisine, doğrudan veya dolaylı, sayılamayacak kadar çok katkıda bulunacaktır

Bu tesisin ihtiyaç duyduğu ham maddeyi sağlamak üzere Hakkari’deki madenlerin işletilmesiyle orada sağlanacak istihdamın üzerine, Siirt’te istihdam edilecek insanlar ve aradaki trafiği hesapladığımızda bu yatırım “bölgesel kalkınmayı” ciddi anlamda hareketlendirecek bir yatırım.

Siirt’te aramızda bulunmaktan mutluluk duyduğumuz, her zaman fikirleriyle, yardımseverliği ve beyefendiliğiyle bize katkıda bulunan sayın Nihat Özdemir’in yatırımlarını saymasak, yüksek nitelikli sanayi yatırımı yok denecek kadar azdır.

Bu yatırım boyutu itibariyle ve ekonomiye Türkiye’nin dış ticaret açığına yapacağı katkı dolayısıyla da çok önemli bir yatırım olacaktır.

Aynı zamanda Türkiye üzerinde dolaştırılmaya çalışılan ekonomik felaket senaryolarına rağmen, 102 milyon dolarlık bir yabancı yatırımı bölgeye çekmek suretiyle, ekonomimizin güvenilirliğini, gücünü, derinliğini ve verimliliğini gösteren müthiş bir hamledir. Bu sayede buradan bütün dünyaya rahatlıkla bu mesajı verebiliyoruz:

Türkiye yatırım yapılabilir bir ülkedir. Fırsatları bol bir ülkedir.

İşte sadece Siirt ölçeğinde diyebiliriz ki, bu yatırımı Allah’ın izniyle yine yabancı sermaye katkısıyla Bakır fabrikası, Kostik Fabrikası, Krom Fabrikası ve Siirt’in girişinde Kezer’in kenarında bir termal tesis yatırımı takip edecektir.

Sadece Siirt inanıldığı zaman, sebat edildiği zaman, ısrar edildiği zaman bu kadar umut verebiliyorsa varın her bir köşesi ayrı bir zenginlik ve fırsat barındıran Türkiye’nin tamamını düşünün.

Değerli bakanlarım, değerli misafirler.

Bu tesis için yola bir hayalle başladık. Birbirine inanan, Allah’ın vermiş olduğu akla, iradeye ve tabii ki ülkesine inanan ve güvenen dava arkadaşlarıyla birlikte bir hayal kurarak başladık. “Ülkemiz için ne yapabiliriz, Siirtimiz için ne yapabiliriz?” diye sorduk ve araştırmaya başladık; çok değerli kardeşim, dava arkadaşım Fikret Baydarman ile birlikte. O bana inandı, ben ona inandım. Diğer arkadaşlarımızla birlikte el ele, sırt sırta, yürek yüreğe verdik. Aynı şekilde bize inanan Mısır’dan değerli kardeşimiz Ehap Sheha ile, Katar’dan Şeyh Abdülaziz Atiye ile Yemen’den Waled Naji Saleh ile, Hakkari’den değerli dostumuz Abdülkadir Seyitoğlu ile hemşerimiz mühendis İbrahim Gültekin ile müthiş bir ekip çalışması yaparak bir hayali gerçek kılma aşamasına getirdik.

Bizi lütfettiği nimetiyle bu güzel insanlarla bu dava arkadaşlarıyla bir araya getiren yüce Allah’a sonsuz şükürler olsun. Kendilerine sonsuz şükranlarımı huzurunuzda ifade etmek istiyorum.

Evet, hayali gerçek kılma konusunda sayın Cumhurbaşkanımızın muhteşem liderliğine layık olmaya çalıştık. Onu, düştüğü yerden kaldırara, ilk kez milletvekili olarak seçen Siirt şehrine, onun adına bir vefa borcu ödemek için Siirt’e devrim niteliğinde bir yatırım atağı başlattık.

 Kanal İstanbul veya Avrasya tüneli veya başka imza attığı sayısız devasa yatırımlar ne ise Siirt için bu yatırım hiç kuşkusuz o mesabededir. Sayın Cumhurbaşkanımızın önümüze açtığı müthiş ufukla, sağladığı güçlü liderlik ve motivasyonla bu tesisin onurunu kendisine hediye etmek istiyoruz.

Bu tesisin gerçekleşmesinde desteğini, motivasyonunu en yüksek şekilde ortaya koyan sayın valimiz Ali Fuat Atik’e çok teşekkür ediyoruz. Bu girişimi kendi işi gibi sahiplendi, önümüze çıkan bütün engelleri aşmakta tam anlamıyla büyüklük koydu ortaya.

Sayın bakanlarım, tabii ki şu anda bu tesisin açılışını onurlandırmak suretiyle bu girişime en büyük desteği vermiş oluyorsunuz. Ancak hazirunun huzurunda bu tesisin bu noktaya gelmesinde vermiş olduğunuz bütün desteği, teşvikleri, zikrederek bundan dolayı size ayrıca çok çok teşekkür ediyoruz. Sağ olun varolun.

Sayenizde Siirt mili kalkınma sürecine layıkıyla katılmış olacak.

Siirt’te istihdam artacak, işsizlik azalacak.

Siirt’ten göç azalacak.

Siirt şehir olarak da daha yaşanabilir, daha müreffeh hale gelecek.

Daha güçlü bir Türkiye için biz Siirtliler olarak üzerimize düşeni yapmaya çalışmış oluyoruz.

Biz Siirtliler için, daha güçlü bir Türkiye, daha güçlü bir Siirt’ten başlıyor çünkü.

Tıpkı daha güçlü bir toplum bizzat benden yani her birimizin nefsinden başladığı gibi.

Tekrar hepinizi hürmetle muhabbetle selamlıyorum bu tesisin Siirt’imize, Türkiye’mize ve İslam dünyasına hayırlar getirmesini yüce Allah’tan diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN