• Dolar Alış 8.3357TL
  • Dolar Satış 8.3024TL
  • Euro Alış 9.7306TL
  • Euro Satış 9.6917TL
Reklam
Reklam

PROTOKOL YA  VARDIR YA DA YOKTUR

Reklam
, 0 Yorum

Biliyorum yaşadığımız yüzlerce sorun varken kafayı protokol kurallarına takmak çok doğru değil ama, diğer sorunları sürekli yazıp çiziyoruz. Bari bir günde bu konuyu yazalım, en azından dikkat çekelim.

Bilindiği üzere resmi törenlerin nasıl yapılacağı, gelecek davetlilerin  oturma düzenleri dahil her şey yönetmelik ve protokol kuralları ile bir usul ve esasa bağlanmıştır. Vali nerede oturacak, belediye başkanı nerede oturacak ve diğer protokol üyeleri hangi sırayla oturacaklar bunların hepsi bir-bir belirlenmiş.

Aslını sorarsanız ben protokolden yana değilim. Keşke imkan olsa da törenlerde protokol üyeleri vatandaşların arasına karışıp onlarla hem hal olsalar. Tıpkı yeni eğitim ve öğretim yılı açılış töreninde Vali Ali Fuat Atik ve Belediye Başkan Vekili Ceyhun Dilşad Taşkın’ın müzik dinletisini öğrencilerin arasına karışıp izlemeleri gibi.

Ama bu her zaman mümkün olmuyor ve bu nedenle protokol kuralları konulmuş ve olası karışıklıklar önlenmeye çalışılmış. Ancak, protokol kuralları ilimizde pek uygulanmıyor. Vali ve diğer protokol üyelerinin oturacakları sıraya vatandaşlar gidip oturabiliyorlar. Protokolü benimsemeyen bir insan olarak vatandaşın oturmasını hoş karşılarım. Sonuç itibariyle bu vatanın asli unsurudur ve çoğu zamanda bu protokol kurallarından habersizdir.

Bunu bazen bu protokol kurallarını bilen kamu görevlileri de yapıyor. Vali ve diğer protokol üyeleri ile birlikte aynı sırada oturduklarını göstermek için tören ve etkinliklerde bile-bile bunu yapıyorlar ve benim üzüldüğüm nokta da bu. Hatta, geçenlerde bir etkinlikte ildeki üst düzey yönetici arka sıralarda kendisine ancak yer bulabilmişken, çok daha alt düzeyde bir yönetici pişkin bir şekilde ilk sırada oturmuş etrafına caka satıyordu.

Burada şu denilebilir; bazen protokol üyeleri gelmiyor ve onların yerine oturuyorlar. Oturmasalar yerlerin boş kalması daha abes bir görüntü oluşturuyor. Bu doğru ancak bunu şartlı olarak yapmak gerekir. O da, o sıralarda oturması gereken birileri geldiği zaman o koltuğu boşaltmak şartıyla. O koltukta oturan kişi kendisinden daha üst düzeyde, daha doğrusu o koltukta oturması gereken kişinin geldiğini gördüğünde koltuğu boşaltıyorsa bir mahzuru yok. Sorun oturmada değil, oturduğu koltuğa yapışmada.

Protokol ya vardır ya da yoktur. Vardır deyip uygulayacaksak gereğini yapalım. Yani oyunu kuralına göre oynayalım. Arapçada bir deyimimiz var, yedirirsen doyur, döversen acıt diye. Yapacaksak tam yapalım ya da hiç yapmayalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN