• Dolar Alış 8.3357TL
  • Dolar Satış 8.3024TL
  • Euro Alış 9.7306TL
  • Euro Satış 9.6917TL
Reklam
Reklam

RAMAZAN VE İHTİKÂR!

Reklam
, 0 Yorum

Ramazan-ı Şerifin arifesindeyiz. Bu mübarek ay, her ne kadar manevi zenginliklerin kaynağı olsa da, maalesef bazı açıkgözlerin ihtikâra yönelmelerinin de sebebidir. İhtikâr, şiddetli ihtiyaç olduğu zamanlarda özellikle gıda maddelerinin fiyatlarının arttırılmasına yönelik oyunların oynanması durumudur. Dinen haram, yasalarca suçtur.

İhtikâr çeşitli şekillerde yapılır. Gıda maddelerinin piyasaya arzları kısılarak, fiyatlarının artması yoluna gidilmesi gibi. Muhtekirlerin amaçları rahmet, bolluk ve bereket vesilesi Ramazan ayını menfaate çevirmek, daha fazla kazanmak!

Geçmiş yıllarda duyduğumuz bir olayı misal olması açısından anlatalım. Yine bir Ramazan ayında sebze meyve komisyoncuları, kendi aralarında anlaşmışlar. Adana’dan, Mersin’den sebze-meyve getirme işini sıraya koymuşlar. Bir komisyoncu malını getirir, ondan sonra ikinci komisyoncunun malı şehre girer. Hatta birinci komisyoncunun getirdiği mal henüz satılmamışsa, ikinci komisyoncunun arabası Batman’da bekletilir. Böylece arz ve talep dengesi, tüketicinin aleyhine bozulur. Misal olarak 1 lira olması gereken domatesin kilosu, 3 liradan satılır.

Yine Ramazan aylarında et tüketiminin artacağı belliyken, kasaplar, et kesiminde kısıntıya gider, suni bir darlık ortamı oluşur. Arz ve talep dengesi tüketicinin aleyhine bozulur. Böylece, et fiyatları artar.

Her zaman için namuslu ve dürüst esnaflarımızı tenzih etmekle beraber, geçmiş yıllarda örneklerini yaşadığımız bu durumlara peşinen dikkatleri çekiyoruz. Bir zamanlar, komisyoncuların oyunlarını bozmak için Belediye Adana ve Mersinden sebze, meyve getirterek zabıtalarının denetiminde satışa arzetmişlerdi. Bunun üzerine komisyoncular geri adım atmış ve Belediye de sebze, meyve getirerek satışa arzetmek işinden vazgeçmişti.

Ramazan’ı idrak ederken, bu konulara özellikle dikkatleri çekmek istedik. Tabii, bir de ekmek konusu var. Bilindiği gibi Ramazan’a özel ekmekler imal edilir. Susamlı, yumurtalı ve benzeri ekmekler. Bu ekmeklerin de kontrol altına alınması, fiyatlarının tespitinde Esnaf ve Sanatkârlar odasının devreye girmesi lâzım.

Velhasıl, Ramazan’da ihtikârcılara karşı alınması gereken bir hayli tedbirler ve uygulamalar vardır. Dileriz ki alınması gereken tedbirler peşinen alınır da vatandaşlar mağdur edilmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN