• Dolar Alış 7.9021TL
  • Dolar Satış 7.8706TL
  • Euro Alış 9.3181TL
  • Euro Satış 9.2809TL
Reklam
Reklam

REŞİT GALİP VE ANDIMIZ

Reklam
, 0 Yorum

2013 yılında Açılım Paketinin içinde yer alan maddelerinden biri ilk eğitim okullarında okunan (ANDIMIZ)IN kaldırılması olmuştu. Aradan uzun yıllar geçtikten sonra konuyla ilgili olarak açılan dava konusunda Danıştay 8. Dairesi 19 Ekim 2018’de verdiği kararında ilköğretim okullarında öğrenciler tarafından hep bir ağızdan okunan “Öğrenci Andı”nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etti. Danıştay, madde madde “Andımız”ın neden kaldırılmaması gerektiğini anlattı ve “İddialar andın kaldırılmasını gerekli kılacak nitelikte görülmemiştir” diyerek son noktayı koydu. Ancak, aradan geçen süreye rağmen, ANDIMIZIN yeniden okunması konusunda hiçbir ilerleme yok. Yani, Danıştay’ın aldığı karar muallakta!

Andımız, ATATÜRK dönemi siyasetçilerinden Reşit Galip nam-ı diğer Mustafa Reşit Baymur tarafından yazılmıştır

Rodos’ta doğan Reşit Galip Ortaokulu bitirdikten sonra kardeşi Hüseyin Ragıp ile birlikte bir sandala binip Marmaris’e geçmiş, liseyi İzmir de okumuş, Kardeşi diplomatlığı seçerken kendisi tıp okumayı tercih ederek İstanbul Tıbbîye Mektebini bitirmiştir. Öğrenciliği sırasında gönüllü olarak I. Dünya Savaşına katılan ve Kafkasya Cephesinde savaşan Reşit Galip Öğrenimini savaş dönüşü tamamlayarak aynı fakültede asistan olarak çalışmış, Müderris Muavinliği, Türk – Yunan Mübadele Komisyonu Türk Delegeliği, Sıhhiye Vekâleti Umumi Hıfzıssıhha Muavinliği ve Serbest Hekimlik yapmıştır.

1923 yılının Mart ayında hekimlik yaptığı Mersin’e gelen Atatürk’e hitaben yaptığı konuşma ile önderi etkileyen Reşit Galip, kendisinden milletvekilliği teklifi almış, 1925’te meclise girmiştir. Bir süre İstiklal Mahkemesi üyeliği yapan, Atatürk’ün isteğiyle Serbest Fırka’ya giren II. (ara seçim), III. ve IV. Dönem Aydın Milletvekilliği ile Milli Eğitim Bakanlığı yapan Reşit Galip 13 ay süren (19 Eylül 1932 – 13 Ağustos 1933) döneminde Darülfünun da üniversite reformunu başlatan kişidir.

Öğretmenlere genel bütçeden maaş ödenmesini sağlayan da Reşit Galip’tir.

Yakalandığı zatürre nedeniyle istirahat etmek üzere bakanlık görevinden ayrılan Reşit Galip 5 Mart 1934 günü hayatını kaybetmiştir. Mezarı Cebeci Asri Mezarlığındadır.

Ankara da ve Nazilli de bir caddeye ismi verilmiştir. Hakkında Yener Oruç tarafından kaleme alınmış bir kitap bulunur: Atatürk ün Fikir Fedaisi: Dr. Reşit Galip (Güner Y., 2007). İlkokullarda bayrak törenlerinde okutulan “Andımız” metni 23 Nisan 1933 günü Reşit Galip in kaleminden çıkmıştır.

İşte, Danıştay’ın kararına rağmen ilköğretim okullarında tekrar okutulup, okutulmayacağı tartışma konusu olan

ANDIMIZ:

Türküm, doğruyum, çalışkanım. 
Yasam;
Küçüklerimi korumak,
Büyüklerimi saymak,
Yurdumu, milletimi, canımdan çok sevmektir.
Varlığım, Türk varlığına armağan olsun.
Ey bu günümüzü sağlayan, Ulu Atatürk;
Açtığın yolda, kurduğun ülküde,
Gösterdiğin amaçta
Hiç durmadan yürüyeceğime ant içerim.
Ne mutlu Türküm diyene!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN