• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

RESMİ İŞSİZ ORANI

Reklam
, 0 Yorum

Türkiye’de işsizlik oranının yüzde 13,5 düzeylerinde olduğu açıklandı. Tabii, bu resmi olan orandır. İnanın, gerçek işsizlik oranı bundan çok daha yüksek düzeylerdedir. İş bulmaktan umudunu kesen o kadar işsiz var ki.

İş bulmaktan ümitlerini kesmiş olan işsiz vatandaşlara neden iş aramadıklarını soruyoruz. Cevap veriyorlar, iş bulmak için öncelikle TORPİL LAZIM. Torpil olmayınca iş bulmak hayalden ibarettir. Yazılı sınavlarda en yüksek notları alanlar bile, sözlü sınavlarda elenirlerken, nasıl olup da iş sahibi olacağız. Bir resmi kurumda 10 kişilik kadro için sınav açılıyor, 1000 kişi müracaat ediyor. Oysa işe alınacaklar zaten bellidir!

Son yıllarda işe alınanlara bir bakın ve siyasi partilerle iltisaklarını araştırın, göreceksiniz ki, hemen hepsi belli bir partinin yandaşlarıdır. Yani sınavlar göz boyama işi! Torpilli olmayan kimsenin işe alınması söz konusu bile değildir. Liyakatın yerini torpil almıştır. Torpilin varsa, işin olacak demektir. Torpilin yoksa ağzında kuş tutsan bile işsiz kalacaksın!

Hem, işsizlik oranının artmasına şaşırmamak gerekir. Son 15 yılda açılmış bir fabrika, bir iş yeri var mı. Mevcutlar ya özelleştirilerek satıldı, ya da kapatıldı. Çiftçi, sanayici zorda. Yaptıkları yollarla, köprülerle, saraylarla övünüyorlar. Parayı betona yatırmışlar, betona yapılan yatırımlardan fakir fukaraya işsize iş çıkmaz. Bu gibi işlerden büyük çapta vurgun vuran birkaç yandaş olur. Hani bu (MİLETİN ANASINA K…..) gibi.

Saraylara, yollara, köprülere, havalimanlarına harcanan paralarla, fabrikalar kurulsa, çiftçiler desteklense işsizlik önlenir, üretim artar, ithalat azalır, ihracat çoğalırdı. Bunun tersi yapılınca, ortaya çıkan tablo budur. Anımsatmakta yarar var Bu işsizler ordusu içinde 2 milyona yakın üniversite mezunu genç var. Yani, bu kişilerin okuması için harcanan paralar da bir yerde heba edilmiştir. Hem aileler, hem devlet zararda. Madem iş vermeyeceksin, neden okutuyorsun!

Ben size gerçeği söyleyeyim mi, Türkiye’de gerçek işsizlik oranı yüzde 13,5 değil, yüzde 20 dolaylarındadır. Bölgeler ve iller bazında ise İlimiz ve bölgemizdeki işsizlik oranı yüzde 40’ların altında değildir.

Devletin varlığını betona yatıranlara duyurulur…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN