• Dolar Alış 7.7763TL
  • Dolar Satış 7.7453TL
  • Euro Alış 9.0566TL
  • Euro Satış 9.0205TL
Reklam
Reklam

RESMİ YAZI EVET AMA YETMEZ

Reklam
, 0 Yorum

Geçen gün yapılan  son il koordinasyon kurulu toplantısında  Vali Ali Fuat Atik’in kamu kurum ve kuruluş müdürlerine yaptığı uyarılardan biri de benim yıllardan beri üzerinde durduğumu ve zaman zaman naçizane dile getirdiğim bir konuda oldu.

Kamu kurum ve kuruluşlarımızda özellikle yönetici kesiminde bir alışkanlık haline gelen hususlardan biri de benim görevim  istek ve sorunlarımı yazılı olarak bildirmektir. Bu esasta doğru bir şey ama aynı zamanda bir o kadar da eksik. Çünkü bunun tam anlamıyla doğru ve iş ve işleyişin düzgün bir şekilde gitmesini sağlayabilmesi içinde bütün kamu kurumlarındaki her bir personelin üstün bir görev anlayışına sahip olması gerekmektedir. Ancak bunun olmadığını birçok kurumda vurdumduymazlıkları tavan yapmış çok sayıda personelin görev yaptığını Kaf dağının arkasındaki sağır sultanlar bile duymuş.

O zaman söylenecek tek şey; resmi yazı evet ama yetmez demek olacaktır. Peki ne yapılmalı? Resmi yazı gönderildikten sonra hassasiyetle takibi yapılmalı. O yazının yaygın tabirle sümen altı edilmesi engellenmelidir. Ya da Vali Atik’in deyimiyle yazının gittiği kurumun personelinin keyfine bırakılmamalıdır. Yine  Vali Atik7in belirttiği gibi kurum personeli canı ne zaman isterse o yazıyı amirlerine sunar. Sizin işlerinizin gecikmiş olması onun çokta umurunda olmayabilir.  Bunun içinde yazının gönderildiği kurumun yöneticileri ile görüşülerek takibi sağlanmalıdır. Bunu yapmadığımız takdirde  sık sık gördüğümüz gibi, bir çok işte aksamalar, gecikmeler olmaya devam edecektir.

Bu memlekete yararlı olmak, işimizi düzgün bir şekilde yapmak istiyorsak, birazda prosedürün dışına yani bu örnekte olduğu gibi sözlü olarak hatta kulis yaparak işlerimizi takip etmemiz bir zorunluluktur. Çünkü çoğu zaman özellikle genel müdürlükler ve bakanlıklar nezdindeki iş ve işlemlerde  ilimize daha çok şeyler koparabilmek için kuliste yapmak gerekiyor.

O zaman bir kez daha dile getirelim.Resmi yazı evet ama yetmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN