• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

RESTORASYON MU YOK ETME Mİ ?

Reklam
, 0 Yorum

İbrahim Hakkı Hazretleri’nin kurduğu sistemle bir 21 Mart’ta daha ışık hadisesi bir kez daha hayranlıkla gözlemlendi. 18. yüzyılın bilim ve teknolojisi böyle harika bir düzeneğin nasıl kurulduğunu bir kez daha düşündük.

Ancak bu olay bana ilimizde geçmişten günümüze kadar yapılan restorasyon çalışmalarını hatırlattı. Bilindiği üzere restorasyon kısaca  bir yapıyı aslına uygun olarak onarım şeklinde tanımlanabilir. Peki bizde böyle midir? Kesinlikle hayır. Bizde restorasyon proje müellifinin kafasında kurduğu şeyleri icraata dökmesidir. Aslına uygunluk diye bir dertleri  maalesef olmuyor.

İşte buna en güzel örnek, ışık düzeneği. Düzeneğin son bulduğu ve aynı zamanda en önemli nokta olan türbe 1960’lı yıllarda restore edilir.Tabii ki kağıt üzerinde. Aslında yıkılıp yenisi yapılır. Cas olan bu türbe yıktırılınca yerine kesme taştan bir türbe yapılır. O dönemlerde cas üretiminin  devam ettiğini ve çok sayıda cas ustasının da bulunduğunu hatırlatalım. Türbenin eski halini gösteren bir fotoğrafı inceledim.  Yapı malzemesinin değişmesinin yanı sıra fiziki olarak da birbirlerine hiç benzemiyorlar.

Bu durum ışık hadisesinin bozulmasına neden oldu. Defalarca denenmesine rağmen bu hadise bir daha gerçekleşmedi. Ta ki 2011 yılında Prof. Dr. Cengiz Işık, bu olaya el atıncaya kadar. Ülkemizin değişik üniversitelerinden gelen 7 kişilik bir bilim heyeti günler süren araştırmalar sonucu pencerelerden birinin yerinde bir sapma olduğunu belirlediler. Tespit edilen doğru noktada yeni bir pencere açıldı ve ışık hadisesi tekrar gerçekleşmeye başladı. Hatta bu tespitin yapıldığı gün oradaydım. O bilim insanlarının sevinç ve heyecanlarını hiç unutamıyorum. O sevinç gerçek bilim heyecanını yansıtıyordu.

Restorasyon facialarına örnek olarak gösterebileceğim vakalar yalnız bununla sınırlı değil, onlarca örnek verilebilir. Hatta biraz abartılı olacak ama görebildiğim kadarıyla tam aslına uygun olarak yapılan restorasyon çalışması sayısı bir ikiyi geçmiyor. İşte bunun son örneği Şeyh Muhammed El Münkedir Camii. Meraklısı gitsin bir baksın restore mi edilmiş yoksa keyfi bir onarımdan mı geçirilmiş?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN