• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

MEHMET SAİD BİLGİLİ’DEN AÇIK MEKTUP

Reklam
, 2 Yorum

İstanbul’da ikamet eden İlimiz eski Bayındırlık Müdürlerinden hemşerimiz Mehmet Sait Bilgili Bayındırlık müdürlüğü olarak Siirt’imizin en merkezi yerinde Aydınlar caddesinde  bin bir emekle en iyi ve emektar müteahhitlerimiz Fahri Çeliker, Şevket Yıldız ve Kuzu’lara yaptırdığımız Siirt’in ilk ve en büyük, 400 dükkânlı 4 bloklu, 8 katlı AVM’si 20 yıl halkımıza gül gibi hizmet verdi. 200 trilyona yakın maliyeti olan 28 yılık sapa sağlam yepyeni bir bina olduğu halde, 10 yıldır neden boşaltılmış durumda? Kimler ve ne için “maili inhidam” kararını verdi. Yıllarca orada devletimize her yıl 2 Trilyon’a yakın kira ve vergi ödeyen işverenlerimiz, esnaflarımız neden kovuldu? Neden bina sahipsiz, harabe bir çöplük haline getirildi? Vakıflar Genel Müdürlüğü yetkililerinin babadan kalan kendi malı olsaydı acaba boş ve çöplük haline getirirler miydi? “Devletin malı deniz yemeyen domuz “diyenlere her zaman ve her yerde ben şunu dedim! “Bilakis, Devletin malını yiyen ve zarar veren domuzdur! asla hayır görmemiş ve görmeyecektir” Siirtli Vatandaşlar olarak diyoruz ki, derhal bu tarihi eserimizi çöplük ve harabe olmaktan kurtarınız! 20 yıl cıvıl-cıvıl hizmet verdiği gibi yeniden hizmete devam etsin. Devletin 10 yıllık kaybı 20 trilyonu aştı, işini kaybeden esnafların kaybı ise 20 trilyonu aştı. Buna sebep olanlardan tahsil ediniz, şairin dediği gibi evliyalar diyarı bu şehrin ve bu binanın bir tarihi bir menkıbesi ve bir ruhu vardır. O evliyalar sizi çarpar. Evliyalar çarpmaz ise tarih çarpar. Tarih çarpmaz ise size yaklaşan ölümünüz sizi çarpar.

VALİ’NİN MÜTEAHHİTLE TARTIŞMALARININ YANKILARI 

Sayın valimizin hiç mi haklı yönü yok? Bir türlü bitmeyen ve Siirtlileri perişan eden bu havaalanı ne zaman bitecek?
Sayın müteahhit, daha evvel ben Siirt Bayındırlık Müdür Vekili iken, havaalanını YSE ve Özel İdare ile Siirt Valiliği el-ele vererek çok kıt imkanlarla gece-gündüz çalışarak emanet usulü ile bitirdik. DHMİ idaresinden ödenek almadan çalışkan Siirtli mühendis ve işçileriyle Vali Atilla Koç zamanında Siirt’in mahalli bütçesi ve küçük ödenekleriyle hem arazisini istimlak ettik, hem de inşaatını kıt imkanlarla emaneten bitirdik. Demek ki devletin bütün yetkileri özelleştirmenin sakat mantığıyla müteahhitlere vermesi randıman vermemiştir. Vali YSE ve Bayındırlığın eski icraatçı yetkileri kalmadığından bu iş sürüncemede kalmakta olup muhatap bulunamamaktadır. Havaalanı bizim zamanımızda aralıklarla da olsa 20 yıl çalıştı, kimse çalışmadı diyemez. Hamdolsun 20000 uçuş yapıldı ve kazasız belasız 20 yıl çalıştı hem de çok iyi bir şekilde. Şimdi niye bitmiyor ve niye çalışmıyor? valinin bu soruları ıstırap çeken Siirt halkı adına sorması görevi ve hakkıdır, çünkü mülkiye amiridir hem milli iradeyi hem cumhuru temsil ederek soruyor. Sayın müteahhit bende Siirtli bir vatandaş olarak soruyorum! Bu işin keşif bedeli ve ihale bedeli ne kadardır? fiziki gerçekleşmesi yüzde kaç nispetindedir? buna karşılık ayrılan ödenek ne kadardır? bu ödeneğin nakdi gerçekleşme oranı ne kadardır? kısaca sizin yaptığınız imalat ne kadar, aldığınız ödeme ne kadar veya hak edişinizi onaylattınız mı? alamadığınız ödeme var mı? bu ödemeyi neden yapmıyorlar? hakkınızı kim vermiyor? neden vermiyor? fen ve sanat kaidelerine, teknik şartnameye, sözleşmeye veya projeye aykırı imalat yapmadıysanız neden ödenmiyor? DHMİ’nin size taahhüdü nedir? sizin taahhüdünüz nedir? bu işi projeye ve mevzuata uygun bitirmek taahhüdünüz olduğuna göre neden bitmediğini uygun bir lisan İle Siirt halkına ve vekillerine, valisine açıklamıyorsunuz? O zaman size herkes yardımcı olur, süre uzatımı aldınız mı? uzatıldıysa hangi kanuni haklarla süre uzatımı aldınız? iş programınızı aksatan başka unsurlar nelerdir?
bunları lütfen kamuoyuna açıklayınız bitmemesinin önündeki engelleri herkes bilse eminim ki sayın yetkililerde size yardımcı olacaktır. Basın ve bilhassa basının Siirt duayenleri mutlaka yardımcı olacaktır. Selam ve saygılar.

Mehmet Said BİLGİLİ/İSTANBUL

2 yorum “MEHMET SAİD BİLGİLİ’DEN AÇIK MEKTUP”

  1. Bu guzel duygularınız ve memleket sevdalıliğınız için sizi kalben kutluyorum.Allah sizden razı olsun.

  2. Allah razı olsun Sayın Bayındırlık IMAR Iskan müdürlüğümüzün emektar çalışkan özverili idari işler şube müdürü ABDULLKERİM YARGIÇ PLAN PROJE YATIRIM ve INŞAATLAR in ne kadar zor yapılan birer eşer olduğunu ve nekadar emek ve Milli sermaye harcandığını en iyi bilenlerdensiniz neden zorla toplanan vergilerle yapılan bu eserleri koruyamiyoruz HAVA ALANI20 yil ÇALIŞIYORDU SIIRTIN BU ILK AVME side 20 yıl çalıştı ikiside yaptığımız gibi yerinede korunması gerekirdi Harab edildi bu iki eserimiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN