• Dolar Alış 8.3357TL
  • Dolar Satış 8.3024TL
  • Euro Alış 9.7306TL
  • Euro Satış 9.6917TL
Reklam
Reklam

SATRANÇTA NEREDEN NEREYE?

Reklam
, 0 Yorum

Kökeni asırlara dayanan ve bir zeka sporu olması nedeniyle Anadolu coğrafyasında medreselerde kabul gören sporlardan biri olan satranç sporunda ilimiz yavaş-yavaş hak ettiği yere doğru ilerliyor.

Hak ettiği yere dedim, çünkü asırlar boyu ilimizde medreselerde eğitimin sürdürüldüğünü göz önünde bulundurduğumuzda, satranç sporunun hem yaygınlık hem de başarı derecesi açısından bugün olduğu yerden çok daha farklı bir yerde olması gerekiyordu. Ancak on yıllar boyu sanki üzerine ölü toprağı serpilmiş olan bu güzel spor,  geçtiğimiz yıllarda federasyonun il temsilciliğine  genç aktif ve çalışkan hemşerimiz Serdar Özyeşil’in atanması ile birlikte tabiri caizse küllerinden yeniden doğuyor.

Bu sporumuz, hızlı bir şekilde okullar başta olmak üzere toplumun her kademesinde hızlı bir yayılma gösteriyor. İl genelinde eğitim ve öğretim hizmeti verilen 70 okulumuzda bu spor öğrenciler tarafından benimsenmiş durumda ve yetişkinler arasında da büyük ilgi görmeye başladı. Erkek satranççılarımızın yanı sıra artık çok sayıda bayan satranççımız da var.

Spor ilgi görüp sevilince, başarıda  doğal olarak arkasından geliyor. Geçmişte ilimizin tek bir sporcuyla bile temsil edilmediği Türkiye genelinde yapılan turnuvalara ilimizden artık 15-20 sporcu katılıyor ve başarılar elde ediyorlar ve artık, Siirtli milli olmuş satranç hakemleri bu turnuvalarda görev alıyor.

Bu durumun her geçen yıl biraz daha güzel olacağına ve başarılarımızın artacağına inanıyorum. Bu çalışmalar bir önceki federasyon temsilcisi Nezir Uyrun döneminde başlamıştı  ve şu an adeta şaha kalkmış durumda.

Bu güzellikte  elbette en büyük pay il temsilciliği görevini layıkıyla yerine getiren ve bu sporu tekrar bu memlekete hatırlatan Serdar Özyeşil’in. Öncelikle kendisini kutlamak gerekiyor. İkinci olarak Satranç Federasyonunu ve bu federasyonun Genel Sekreterliği görevini yürüten hemşerimiz Sedat Fırat’ı, il genelinde her türlü desteği veren Vali, Kaymakam  ile Gençlik ve Spor İl Müdürü Hüssam Olgaç’ı kutluyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN