• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

SAVURGANLIKLAR AZALMIYOR!..

Reklam
, 0 Yorum

Ülke ekonomilerinin olumsuzluklarında savurganlıkların büyük payı vardır ve maalesef ülkemiz, söz konusu savurganlıkların yaygın şekilde yaşandığı ülkelerden biri olmaya devam etmektedir. İhtiyacımızın büyük bölümünü  başka ülkelerden ithal ettiğimiz petrol ürünlerindeki savurganlıktan bir örnek verecek olursam, toplu taşımacılığın halen yeterince önemsenmediği gerçeğiyle söze girmek isterim. Başka ülkelerde demiryolu ağları en ücra noktalara ulaştırılmışken bizlerde bazı yörelerde hızlı trenleri devreye sokmakla yetiniliyor ve haliyle de özel araç sayıları hızla arttığından, ithal edilen petrol oranı büyüyor. Halkımızın “Resmi Araba Saltanatı” diye ifade ettiği savurganlığın asgari düzeye çekilmesi için ciddi bir önlem gözlenmezken, özel araç sahiplerinin de vatandaşlık görevlerini yerine getirmedikleri ve çoğu zaman keyfi yere petrol ürünlerini tüketmeyi sürdürdükleri gözden kaçmamaktadır.

Ekmek ve ilaç savurganlığı yanı sıra birçok alanda daha bilinçli tüketmediğimizden, ülke ekonomisine küçümsenmeyecek boyutta zarar verdiğimiz bir gerçek olarak devam ettiği halde halkımızın bu savurganlıktan vazgeçmesine yönelik gereken eğitici önlemleri devreye sokmayı da hedefleyen olmuyor. Ekonomiye en büyük tahribatı veren savurganlıklar, büyük paralar karşılığında gerçekleştirilen hizmetlerin kısa zamanda yeniden ele alınacak duruma girmeleridir ve bu çok ciddi olumsuzluğun asgari düzeyde kalmasını sağlayacak ciddi önlemler yaşama geçirilmiyor.  Söz konusu hizmetler standartlara uygun şekilde programlanarak gereğince denetlense, kısa zamanda zarar hanesine geçme riski taşımayacaklardır ve böyle bir riskin mevcut olması, önemli hizmetler için denetim mekanizmasının önemsenmediği görüşüne haklılık kazandırmaktadır.Tabii ki böylesine önemli hizmetlerin gereğince denetlenmemesi, zihinlerde çok yönlü acabaların yer bulmasına neden olmaktadır.

Kurum ve kuruluşlar tarafından programlanan ve çoğuna yakını müteahhit firmalara yaptırılan önemli hizmetlerin kısa zamanda zarar hanesine geçmelerini önlemek için denetim mekanizması gereğince işletilirse, hizmeti üstlenmiş olan firma yetkilileri, hizmetin kusursuz ve hatasız yerine getirme sorumluluğunu görmezden gelme cesaretini gösteremeyeceklerdir. Bu tür hizmetlerde yanlış yapanlara, başkalarının ders çıkaracağı çok caydırıcı cezaları yürürlüğe koymak, kaçınılmazlık arz ediyor. Devlet bütçesine zarar verecek olumsuzlukların asgari düzeye çekilebilmesi için mutlaka caydırıcı cezalar düşünülerek hayata geçirilmelidir diyerek ilgililerin dikkatini çekiyorum!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN