• Dolar Alış 7.6883TL
  • Dolar Satış 7.6576TL
  • Euro Alış 8.9572TL
  • Euro Satış 8.9215TL
Reklam
Reklam

(SAZ AYNI SAZ, ÇALAN ELLER DEĞİŞTİ!) OLMASIN…

Reklam
, 0 Yorum

31 Mart 2019 Pazar günü Türkiye genelinde yapılan yerel seçimlerden sonra itirazlar sonucu yenilenen seçimler oldu. Bunların en önemlisi tabii ki 23 Haziran’da yapılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi yenileme seçimiydi. Yerel seçimlerde önemli değişiklikler yaşandı. Özellikle bazı büyükşehirlerin belediyeleri AKP’den, CHP’ye geçti.

Toplam seçmenin yaklaşık yüzde 80’ini oluşturan 30 büyükşehrin 14’ünü muhalefet partileri, 15’ini AK Parti birini MHP kazandı. 2014 yerel seçiminde AK Parti 30 büyükşehirden 18’ini kazanmıştı. CHP 6, MHP 3, BDP 3 büyükşehir kazanmıştı. Büyükşehirlerdeki AK Parti üstünlüğü 16 Nisan 2017 referandumunda değişmişti.

Referandumda “Hayır” oylarının önde çıktığı büyükşehirler şunlar olmuştu: “İstanbul, Ankara, Adana, Antalya, Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Hatay, İzmir, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Tekirdağ ve Van.” 16 Nisan referandumu ile Ankara ve İstanbul’da 2002’den bu yana ilk kez AK Parti’nin tercihi birinci çıkmamıştı. İstanbul’un en büyük seçmen sayısına sahip iki ilçesi Küçükçekmece ve Esenyurt’un yanı sıra Eyüp ve Üsküdar’da da ‘Hayır’ oyu daha fazla çıkmıştı.

16 Nisan seçimlerinde “Evet”in önde çıktığı 13 büyükşehir işe şunlardı: “Bursa, Erzurum, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Ordu, Sakarya, Samsun, Urfa ve Trabzon.”

31 Mart seçimlerinde çıkan tablo ise şöyle:

AK Parti: Bursa, Balıkesir, Erzurum, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Ordu, Sakarya, Samsun, Denizli, Şanlıurfa ve Trabzon.

CHP: İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Aydın, Eskişehir, Hatay, Mersin, Muğla, Tekirdağ.

HDP: Diyarbakır, Mardin, Van.

MHP: Manisa.

Büyükşehir belediyelerini aldılar. 31 Mart seçimleri öncesi kayyumlarla yönetilen belediyelerin büyük bölümü yine HDP’lilere geçmekle beraber oylarında büyük düşüş yaşandı. AK Parti, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da kayyum atanan 73 il ve ilçe belediyesinin yüzde 33’üne tekabül eden 24 belediye başkanlığını aldı. AK Parti’nin HDP’den aldığı belediyeler arasında il olarak Ağrı, Bitlis ve Şırnak da bulunuyor. Kayyumla yönetilen Eruh ilçemiz de HDP’den, AKP’ye geçen ilçe belediyeleri arasında yer aldı.

Yine kayyum atanan belediyelerden Tunceli TKP, Ağrı’nın Tutak ilçesinde BBP, Batman’ın Beşiri ilçesi ile Iğdır’ın Tuzluca ve Bitlis’in Hizan ilçesinde ise Saadet Partisi’nin belediye başkan adayları seçimin galibi oldular.

Başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmak üzere birçok belediyeler iktidardan  muhalefete geçerken, şimdi bekleme sırası seçmenlerde. Seçmenin korkusunu dile getirmek açısından ve arif olan anlar diyerek Merhum Neyzen Tevfik’e ait şiirden bir beyit sunarak yazımızı noktalayacağız:

“Türkü yine o türkü, sazlarda tel değişti.

Yumruk yine o yumruk, bir varsa el değişti.”

İnşallah öyle olmaz, olumlu anlamda çok şey değişir, değişen ÇALAN ELLER olmaz, her şey gerçekten çok güzel olur.

TAŞLAMALAR

ABD TEHDİT EDİP

DURMADA TÜRKİYE’Yİ

YAPTIRIM VAR RUSYA’DAN

ALSAK S-400’LERİ

S-400’Ü ALIRSAN

F-35’TEN VAZGEÇ

DENİLİR TÜRKİYE’YE

ÖLÜMLERDEN, ÖLÜM SEÇ

YUKARIDA BIYIK VAR,

AŞAĞIDA SAKAL VAR

TÜKÜREBİLSEK ŞÂYET

İKİSİNE DE EFDAL

YANLIŞ DIŞ POLİTİKA

YÜZÜNDEN NE HALLERE

DÜŞTÜK GERÇEK OLAN BU

YAZIKLAR OLSUN BİZE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN