• Dolar Alış 7.5796TL
  • Dolar Satış 7.5493TL
  • Euro Alış 8.8341TL
  • Euro Satış 8.7989TL
Reklam
Reklam

SEÇİM HAFTASI

Reklam
, 0 Yorum

YSK’nın yenilenmesine karar verdiği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin son haftasına giriyoruz ve önümüzdeki Pazar günü oylarını kullanmak için tekrardan seçim sandıklarına akın edecek olan seçmen vatandaşlarımız, gönüllerinden geçirdikleri adaylardan yana tercihlerini kullanmış olacaklardır.

31 Mart’ta gerçekleştirilen yerel seçimlerde iptal edilen seçim sadece İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi oldu ve 16 milyon nüfusu barındıran bu güzelim ilimizde seçimi kazanmaya yönelik gösterilen gayretler, ülkemizin her yerinde olduğu gibi diğer illerimizde de dikkatle izleniyor ve bunu kimi zaman kendileri ile telefon görüşmesi yaptığım dost ve akrabaların ifadelerinden anlıyorum.

Dini Bayramların haftasına girildiğinde zorunlu masraflarını çıkaramayan esnaf vatandaşlarımız, piyasa bir müddetliğine olsa da hareketlenecek diye seviniyorlar. Kadim şehrimiz İstanbul’da da günlerden beri Pazar günkü seçim nedeniyle bir hareketlilik yaşanıyor ve birçok ilimizden oraya akın edenler, arzulanan sonuç alınırsa kendilerine bir pay çıkararak göğüslerini kabartacaklar, arzulanan sonuç alınmaz ise; “sizinki kuru kalabalıktı” diye tepki toplayacaklardır sanırım. Bugün yazımı karalarken, Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu’nun canlı yayını henüz start almamıştı ve yarın icra edilecek olan canlı yayının çok konuşulacağını söylemek için keramet sahibi olmak gerekmez.

Yenilenmesine karar verilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin büyük önem taşıdığı bir gerçektir ve YSK’nın aldığı iptal kararından sonra günümüze dek medyada yer alan değerlendirmelerle, bazı söylemlerin İstanbul’daki seçmenlerin taşıdıkları tercihi değiştireceğine ihtimal vermiyorum. Başka bir ifade ile sandık başına gidecek olan seçmenler, gönüllerinden geçen aday için oy kullanmış olacaklardır. Bu bakımdan, sandıktan çıkacak sonuca saygılı olmanın dışında yapılabilecek başka bir şey yoktur.

Mevcut Siyasi Partiler Kanununda gereken değişiklik yapılmadıkça, hiçbir seçimde hür iradenin en iyi şekilde gerçekleştiğini söylemenin söz konusu olamayacağına da dikkat çekiyorum..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN