• Dolar Alış 7.9039TL
  • Dolar Satış 7.8723TL
  • Euro Alış 9.2835TL
  • Euro Satış 9.2465TL
Reklam
Reklam

SEÇİM HEYECANI YOK!

Reklam
, 0 Yorum

İlimizde, seçim heyecanı hiç mi, hiç yok. Sonuç, baştan belli olunca, elbette ki heyecan olmaz. Heyecan olması için, belirsizlik olması lâzım. Ama seçimin sonucu belli. Sonuçlara adayların hiç mi, hiçbir etkileri olmayacak. Adayların değiştirecekleri tek şey, alınacak oy miktarıdır.

Hani, meşhur bir deyim vardır. “Ceketimi aday koysam, kazanır!” derler ya! İlimizde, hatta Bölgemiz genelinde durum bu! Ama bu çok ucuz bir seçim şekli. Keşke, adaylara bakılarak oy verilme erdemine sahip olabilseydik. Biz, toplum olarak önümüze konulanı benimsemek zorunda gibiyiz. “Büyüklerimiz, bunları uygun gördüler, bize de düşen, onların diledikleri adaylara oy vermektir!” der, işin içinden çıkarız.

Bu sadece yerel seçimlerde değil genel seçimlerde de öyledir. Referandumlarda da takip edilen yöntem aynıdır. Bakın, bugün için tu-kaka edilen 1982 anayasası yüzde 91,37 oy oranıyla kabul edilmişti. Sonra, bu anayasanın değiştirilmesi için 12 Eylül 2010’da yapılan referandumda yüzde 57,9 (evet) oyu çıktı!

1982 anayasasını neden yüzde 92 oyla kabul ettik. Aynı anayasanın değişmesi için neden yüzde 58 oranında oy kullandık! Ne kadar çelişkili bir durum değil mi! Sadece bu örnek bile, bilinçli olarak oy kullanmadığımızın ispatı değil mi!

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde de değişen bir şey olmayacak. Sandık başlarına gideceğiz ve dayatılan adaylara oy kullanacağız. Biz böyle aptal (bilinçsiz) oldukça, kendi istediğimiz adayları değil, hep, bize dayatılan adayları seçeceğiz. İşin gerçeği bu!

ANEKDOT

Mizah Ustası Aziz Nesin’le ilgili anlatılan bir anekdot vardır. Bir yazısında mı, bir toplantıda mı:

-Bu milletin yüzde 60’ı APTAL demiş.

Tabii, kıyamet kopmuş. Üstadın özür dilemesi istenmiş. Aziz Nesin de sözde özür dilemiş:

-Evet, özür dilerim. Sürç-ü lisan etmişim. Yüzde doksan diyecektim!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN