• Dolar Alış 7.8438TL
  • Dolar Satış 7.8125TL
  • Euro Alış 9.2983TL
  • Euro Satış 9.2612TL
Reklam
Reklam

SEÇMEN LİSTELERİ VE OYUNLAR!!!

Reklam
, 0 Yorum

Seçmen listelerinin askıya çıkmasıyla Türkiye genelinde bir vaveyla koptu. Bazı hanelerde 40-50 seçmenin kayıtlı olduğu, bu durumun seçim hileleri cümlesinden  gerçekleştiği iddia edilmektedir. Bir dairede nasıl 40-50 seçmen olur. Bu durumdaki bir ev sahibinin ifadesiyle aktaralım:

-Akrabalarımız memleketten gelmişler. Şimdilik spor salonunda kalıyorlar. Bizim dairenin adresi üzerine kayıt yapmışlar!!!

Türkiye genelinde bu oyun nasıl oynanıyor, bunun için alınacak bir önlem var mı bilemiyoruz. İddialar odur ki, siyasi partiler, çok kuvvetli oldukları seçim yörelerinden, zayıf oldukları seçim bölgelerine aktarma yaparak, güçlenmek için oyunlar oynamaktadırlar. Bu gibi oyunları oynayabilecek siyasi partiler bellidir. Çünkü bu gibi oyunlar için öncelikle paraya ihtiyaç vardır. Sonra da militan seçmen olmak gibi bir durumun olması lâzımdır. Ancak, böyle olursanız çok sayıda seçmeni, kendi seçim bölgeleri dışına çıkarabilir ve istediğiniz bölgelerde oy kullandırabilirsiniz!

Türkiye genelinde, bu şekilde kendi seçim bölgelerinden, kaydırılan ve başka seçim bölgelerine nakledilen seçmenlerin sayılarının ne kadar olduğu bilinmiyor. Elbette, bu oyunlar belli yörelerde seçimin kaderini etkileyebilecektir. Seçimlerin 1 (bir) oyla bile kaderinin değişebileceği düşünülürse, bu gibi seçmen nakillerinin, seçimlerin sonucuna ne kadar etkili olacağı ortadadır. Seçmen nakliyle seçimlerin sonucunun değişmesinin önlenmesi için elbette yasal olarak alınacak tedbirler vardır. Meselâ, bir kimsenin oy kullanacağı seçim bölgesinde enaz altı aydan beri ikamet ediyor olması zorunluluğu getirilebilir. Bundan tayin suretiyle yapılan atamalarla yer değiştiren bürokratlar istisna edilir, böylece hiç kimsenin, en az altı ay süreyle ikamet etmediği bir seçim bölgesinde oy kullanması engellenmiş olur. Hem, Yerel seçimlerde enaz 6 ay süreyle ikamet etmeyen biri, seçeceği kişiyi nasıl tanıyabilecek ki!

Doğrusunu isterseniz, bir hanede 40 seçmenin oturduğunun ortaya çıkması demek, seçimlere daha şimdiden şaibe düşmesine yol açmıştır. İl, ilçe seçim kurulları yayında Yüksek Seçim Kurulunun da bu konuda acil tedbirler alması ve duruma açıklık getirmesi gerekir, kanaatindeyiz!

GÜNÜN VECİZESİ

“Seçim, siyasi faaliyet değildir.”

Binali YILDIRIM/TBMM Başkanı ve AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı

TAŞLAMALAR

SEÇMEN KÜTÜKLERİNİ

ÇIKARMIŞLAR ASKIYA

BİR HANEDE KIRK SEÇMEN

HER NASIL OLUYORSA

 SEÇMENLER KAYDIRILIR

BİR YÖREDEN, BİRİNE

BUNUN SEBEBİ BELLİ

SEÇİM OYUNU YİNE

 ZAYIF OLAN BÖLGEYE

SEÇMENLERİ AKTARMAK

BU BİR SEÇİM TAKTİĞİ

BU İŞE SEN BÖYLE BAK

 YEREL SEÇİMLERDE TEK

BİR OY İLE SEÇİMİN

KADERİ DEĞİŞMEKTE

İŞİN ASLI BU BİLİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN