• Dolar Alış 7.5796TL
  • Dolar Satış 7.5493TL
  • Euro Alış 8.8341TL
  • Euro Satış 8.7989TL
Reklam
Reklam

SELLER DE, EKONOMİMİZE BÜYÜK ZARAR VERİYOR

Reklam
, 0 Yorum

Her noktasında deprem riski taşıyan ülkemizde, geçmiş yıllarda karşı karşıya kaldığı söz konusu doğal afet sonucu çok sayıda insanımız yaşamını yitirirken, ekonomimiz de büyük bir zarar görmüştür ve günümüze dek yaşanan bazı depremlerin yaraları, halen tam anlamı ile sarılabilmiş değildir.

Deprem riski yanı sıra bir başka doğal afet olan sel felaketi de kimi zaman canların yitirilmesine yol açarken, ekonomik açıdan da zarar tevlit etmektedir. İklim koşullarına, jeoteknik ve topografik niteliklere bağlı  gelişen sel afetine yönelik olarak gereken önlemlerin alınmadığı bir gerçektir. Deprem ve sel felaketleri yaşanan başka ülkelerde gereken önlemler en etkin şekilde alındığından, orada söz konusu afetler yaşandığında can kaybı ve ekonomik zarar küçük boyutta gerçekleşir.

Mevcut envanter verilerine göre ülkemizde sel taşkınlarından kaynaklanan ekonomik kayıp yüksektir ve bu felaketin en önemli nedenlerinden biri sel riski bulunan alanlarda denetlemelerden uzak kalan kontrolsüz kentleşmedir. Altyapıdaki bir takım eksiklikler de yaşanan sel felaketinden daha çok zarar görülmesine vesile olan bir başka etkendir. Aşırı yağışlar esnasında, başkent Ankara dahil, diğer illerimizde TV kanallarına yansıtılan görüntüler üzücü olduğu kadar düşündürücüdür. Ülke genelinde bir istatistik yapılarak altyapı hizmeti için ne kadar harcama yapıldığı saptanırsa ortaya çıkacak olan rakam, akıllara durgunluk verecektir sanırım.

İnsan yaşamının her şeyden daha önemli olduğu noktasını göz önünde bulundurduğumuzda, her noktası deprem riski altında bulunan ülkemizde depreme dayanıklı olmayan milyonlarca konutun ancak 15-20 yıl içinde depreme dayanıklı hale getirilebileceğine yönelik açıklamaları büyük talihsizlik olarak görmememiz imkansızdır. Sel riski bulunan alanlarda kontrolsüz kentleşmelere vaziyet edilmediğini söylemek de kimseye haksızlık teşkil etmez.

Sorunlar ve beklentiler bir hayli fazla ama çözüm üretme noktasında, ilgililer üzerlerine düşen görevi, maalesef yerine getirmiyorlar ve vatandaşlarımız bu yüzden kimi zaman ağır bedeller ödemekten kurtulmuyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN