• Dolar Alış 7.8338TL
  • Dolar Satış 7.8025TL
  • Euro Alış 9.1583TL
  • Euro Satış 9.1217TL
Reklam
Reklam

ŞEMSİYE KULLANMAK!

Reklam
, 0 Yorum

Yaz mevsiminin sıcaklarında güneş ışınları omuzlarımızda adeta boza pişirmektedir. Bu sıcaklara karşı nasıl tedbir alacağımızı şaşırmış durumdayız. Sıcakların 40 dereceye ulaşmasına  karşılık, işin tuhafı, elinde şemsiye olan bir Allah’ın kuluna rastlanmıyor.

Bu bir gerçektir ki, bizler şemsiyeyi genelde kış mevsiminde yağmur ve kar yağışlarından korunmak için kullanırız. Oysa Arapça bir kelime olan ŞEMSİYE, adından da anlaşılacağı üzere, güneşten korunmak için tasarlanmıştır. Bunca sıcaklara rağmen, şemsiye kullanan yok! Elime şemsiye alarak güneşten korunmayı düşünüyorum amma, kimilerine tuhaf gelebilir. Oysa şemsiyenin asıl kullanılacağı mevsim, işte bu mevsimdir.

Hava sıcaklığının giderek artmağa başladığı, beyinlerin kaynadığı havalarda ŞEMSİYE KULLANMAYIP DA, KIŞA MI SAKLAYALIM, YANİ…

İşin gerçeği şu ki, havanın yüksek ısısının beyne verdiği tahribat tahmin edilemeyecek kadar çoktur. Amma, kış mevsiminin yağışlarından ıslansak bile, bunun, beynimize zararı değil, yararı vardır. Yağmurdan ve kardan ıslandığımız zaman, belki soğuk almaktan dolayı hafif bir kırgınlık geçirebilir, grip olabiliriz. Hafif seyreden gribin, insan sağlığına yararlı olduğu tezi bile vardır. “Bir hapşırık, ömre bedeldir!” denilir. Hapşırık ise genelde kış mevsiminde hafif gribal enfeksiyonlarla aktif hale gelir.

Mevsimin artmağa başlayan ve daha da artacak olan sıcaklarında, bütün hemşerilerimize şemsiye kullanmalarını özellikle tavsiye ediyoruz.

“ŞEMS” ARAPÇA KELİMEDİR VE “GÜNEŞ” ANLAMINA GELİR. “ŞEMSİYE” ise “GÜNEŞLİK” demektir. Şemsiyeyi, şemse karşı kullanmak gerekir.

Yaz mevsiminde kullanılacak şemsiyenin özellikle BEYAZ renkli kumaştan yapılmış olanını tercih etmek gerekeceğini de anımsatalım. Bu arada, bir başka hususu da anımsatmakta yarar var. Bilindiği gibi, Diyanetle Hacca gidecek olanlara dağıtılan kıyafetler arasında, üzerinde al Bayrağımızın bulunduğu ŞEMSİYELER vardır. Demek oluyor ki, güneşte şemsiye kullanmak zaruri bir ihtiyaçtır. Şemsiye kullanmayanlara bir tavsiyemiz de HASIR FÖTR ŞAPKA kullanmalarıdır. İlk kullanışlarda belki biraz garipsenir amma, inanın ki, bu güneşte şemsiye veya hasır fötr şapka kullanmak, sağlığımız açısından önemli bir gereksinmedir. Bizden tavsiye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN