• Dolar Alış 7.8438TL
  • Dolar Satış 7.8125TL
  • Euro Alış 9.2983TL
  • Euro Satış 9.2612TL
Reklam
Reklam

SEN NEYMİŞSİN BE SOĞAN

Reklam
, 0 Yorum

Soğan fiyatları almış başını gidiyor. Alınan bütün önlemlere, yapılan bütün açıklamalara ve gerçekleştirilen depo baskınlarına rağmen fiyatlar bana mısın demiyor. Başka illeri bilemem ama Siirt’te bir değişiklik yok. Soğan fiyatları  Siirt’te pazarlarda 4 TL,  marketlerde İSE 3.5 TL’ye kadar ulaşan fiyatlarla tüketiciye sunuluyor.

Fiyatı bu kadar yükselmese ve gündeme oturmasa tabiri caizse soğanı pek nimetten saymıyorduk.  Mutfak harcamaları falan söz konusu olduğunda, soğanın esamisi okunmazdı ama, bugünlerde fiyatı bu kadar yükselince değerinin farkına varmaya başladık ve hayatımızda ne kadar önemli bir rol oynadığını anlamış olduk.

Soğanın hayatımızdaki önemini biraz mizahi olacak ama gerçek bir anekdotu anlatarak gözler önüne serelim. Bilindiği üzere biz Siirtliler için kışın geleneksel gıda maddeleri arasında sucuklar önemli bir yer tutar. 30-40 yıl öncesine kadar annelerimizin büyük bir titizlik ve özenle hazırladığı sucukları yine o zamanlar rahatça bulduğumuz hemen-hemen bütün evlerde bulunan odun sobalarında pişirir ve afiyetle yerdik.

Ancak, son yıllarda bu zevkten mahrum kaldık ve şimdi hazır sucukları almak zorunda kalıyoruz. Bunların arasında da Siirtli kasapların hazırladığı sucukları daha çok tercih ediyoruz. Bunun başlıca iki nedeninden biri doğal olmaları, yani koruyucu madde içermemeleri. Bir diğeri de bizim damak tadımıza daha uygun olmaları.

Bugünlerde Siirt’te faaliyet gösteren kasaplar sucuk imalatına başlarlar. Geçenlerde kasap bir hemşerimizi aradım ve sucuk almak istediğimi belirttim. Bir kaç gün sonra görüşelim. Aradan bir hafta geçti ve tekrar aradım. Yine bir hafta sonrasına gün verdi. Son kez aradığımda baklayı ağzından çıkardı. Kaliteli soğan bulamadığını ve fiyatlarının çok yüksek olduğunu ve bu nedenle bir süre sonra üretime başlayacağını anlattı.

Bu açıklama karşısında “Sen neymişsin be soğan “ dememek elde değil. Gerçekten sen neymişsin. Cep yakıyorsun, üretimi geciktiriyorsun. Kısacası hayatımızda önemli gıdalardan biriymişsin.Biraz yok olmaya biraz kuyruğunu kaldırdığında farkına vardık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN