• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

SENDE BU ENSE BU ADAMDA BU PARA OLDUKÇA

Reklam
, 0 Yorum

Meşhur bir fıkradır, ağanın biri yanaşması ile birlikte yolda giderlerken önlerine ensesi kalın, iri yarı, pehlivan yapılı bir adam çıkar. Adam önde, onlar arkasından ilerlerken ağanın aklına bir muziplik gelir ve yanaşmasına;  “Bu adamın ensesine bir şaplak atarsan sana bir altın veririm” der.

Bir altını kaçırmak istemeyen ufak tefek yapılı yanaşma, yerden zıplayarak adamın ensesine bir şaplak yapıştırır. Adam dönüp büyük bir öfkeyle bakar, yanaşma gülümseyerek;

-Kusura bakma, seni teyzemin oğluna benzettim cevabını verir.

Durum, asker arkadaşım, okul arkadaşım gerekçesiyle iki defa daha tekrarlanınca yanaşma en sonunda söylemek zorunda kalır;

-Kusura bakma arkadaş sende bu ense, bu adamda bu para oldukça sen daha çok şaplaklar yersin diye.

Bu fıkrayı niye yazdım? Biliyorum, bazı konulara ve bazı kurumların çalışmalarına çok sık bir şekilde değiniyorum ve belki de biraz bıktırıcı olabiliyor. Ama konu önemli ise veya o kurum gerçekten önemli çalışmalar gerçekleştiriyorsa yapacak bir şey yok. Yani ense ve para hikayesi.

Bu kurumlardan biri de Tarım ve Orman İl Müdürlüğü. Yaptıkları çalışmaları anlatmamak, es geçmek hakkı gizlemek olur. İşte, son çalışmaları fıstık zararlılarından biri olan dal güvesi için feromon tuzaklar dağıtıldı ve güvelerin bu tuzaklar sayesinde yok edilmesi hedefleniyor. İlk etapta 120 fıstık üreticisine 570 adet tuzak dağıtımı gerçekleştirildi. Umarım, bu tuzakların sayısı arttırılır ve il genelinde bahçesine duyarlı  ya da duyarsız bütün üreticilere dağıtım gerçekleştirilir. Çünkü bu tuzaklar bütün bahçelere yeter sayıda.

Bu kadar yıldır il olarak fıstık diye yatıp, fıstık diye kalkıyoruz. Şimdiye kadar böyle bir şey gerçekleştirilmedi. Bu nedenle Tarım ve Orman İl Müdürlüğünü ve özellikle birkaç ay önce faaliyete geçirilen fıstıkçılık birimini canı gönülden kutluyorum.

Onlar çalıştıkça biz onların çalışmalarını yansıtmaktan büyük bir mutluluk duyacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN