• Dolar Alış 7.9641TL
  • Dolar Satış 7.9324TL
  • Euro Alış 9.4252TL
  • Euro Satış 9.3876TL
Reklam
Reklam

SERBEST PİYASA EKONOMİSİ NİÇİN RAYINA OTURMUYOR?

Reklam
, 0 Yorum

24 Ocak 1980 tarihinde Serbest Piyasa Ekonomisine geçen ülkemizde,  söz konusu modelin halen rayına oturmadığı ve nedeninin de sağlıklı şekilde sorgulanmadığı gözlemleniyor. Her bireye sayısız seçenek sunan Serbest Piyasa Sistemi; ekonomik aktivitelerin tam rekabet şartları içinde yerine getirilmesini hedefliyorsa da bu hedefe gölge düşüren olumsuzluklar, öngörülen sonucun alınmasını engellemektedir. Yeni ekonomik sistemde; enerji gübre ve ulaştırma dışındaki sübvansiyonlara son verilmiş, dış ticaret serbestisi getirilerek ithalat ve ihracat yapılmasına imkan tanınmıştı. Piyasada satışa sunulan ihtiyaç kalemlerinin fiyatlarına olan müdahaleye de son verilerek arz ve talebe göre belirlenmesine imkân tanıyan ekonomik sistem, tam rekabet şartlarının oluşmasını da öngörüyor ama kimileri halen bu sistemi; “istediğimiz fiyata satarız” diye algılamayı sürdürürlerken, akaryakıta gelen zamlar oldu mu nakliye ücretini istismar ederek haksız kazanç sağlamaktadırlar. Sistemin rekabete dayalı olması gerekirken bu önemli konuda denetim mekanizması yetersiz kaldığından birçok sektörün mensupları rekabet yerine fiyatlarda uzlaşmaya gitmektedir.

Serbest Piyasa Ekonomisi’nin yürürlükte olduğu ülkelerin çoğunda sistem rayına oturduğu için üretici ve tüketicilerin herhangi bir mağduriyetleri söz konusu olmamakta, bizlerde ise üretici ve tüketiciler, gereği yerine getirilmeyen sistemde önemli bir mağduriyet yaşamaktadırlar. Son yıllarda istihdam sağlamak amacı ile yatırım yapmak isteyenlere verilen desteklerin Serbest Piyasa Ekonomisiyle örtüşmediğini dile getiren bazı vatandaşlar; “Yatırımcılara her türlü desteğin verildiği belirtildiğine göre, işsizliğin artmaması gerekirdi. Demek ki; özelleştirme ile çelişen bu desteklemeleri de Serbest Piyasa Ekonomisinin rayına oturmamasında önemli bir etken olarak değerlendirmek yanlış olmaz…” diye görüş belirtiyorlar.

Çoğu vatandaşımızın satın alma güçlerini büyük oranda kaybettikleri gerçeğine baktığımda, üretilenin tarlada çürümesi nedenini daha iyi anlıyor ve üzülüyorum. Uygulanan Serbest Piyasa Ekonomisinin hedefine ulaşabilmesi, dolayısıyla üretici ve tüketicilerin yaşadıkları mağduriyetin asgari düzeyde kalması için, bu ekonomik sistemin olmazsa olmazı olan ekonomik faaliyetlerin tam rekabet şartlarına kavuşturulması, sisteme gölge düşüren tasarruflara son verilmesi gerekir. Aksi halde üretici ve tüketicilerin tepkisi büyüyecektir diyerekten ilgililerin dikkatini çekiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN