• Dolar Alış 7.5593TL
  • Dolar Satış 7.5292TL
  • Euro Alış 8.9590TL
  • Euro Satış 8.9232TL
Reklam
Reklam

SEVGİLİ DOKTORLAR , YÖNETİCİLER VE BİZLER BUNU YAPMAYALIM

Reklam
, 0 Yorum

Sağlık alanında ilimiz çok iyi durumda. Ülkemizin önemli bir bölümünde bulamayacağımız kalitede hizmeti ilimizde çok kısa bir sürede ve çok fazla bir emek harcamadan alabiliyoruz. Yıllar önce acil olmayan durumlarda bütün hastalıklarımızı il dışına çıkacağımız bir zaman dilimine erteler; “şu ile gittiğimde doktora görünürüm derdik.” Şimdi, bu mantık ilimiz için geçerli olmaya başladı.

Yaşamlarını il dışında sürdüren birçok hemşerimiz o illerde sağlık alanında yaşanan zorlukları göz önünde bulundurarak  acil olmayan  küçük ve orta ölçekli sağlık sorunlarını ilimize gelecekleri günlere erteliyorlar. Hatta hemşerilerimizin yanı sıra çevre illerden  bile yalnızca tedavi ve  ameliyat olmak için Siirt’te gelenleri görüyor veya duyuyoruz.

Hem devlet hastanemizde hem de özel üç hastanemizde  verilen hizmet genel anlamda vatandaşı memnun ediyor. Bu açıdan baktığımızda büyük bir nimetin içerisinde olduğumuzu bilmemiz gerekiyor. Bütün doktorlarımıza sağlık yöneticilerine ve sağlık personeline buradan da teşekkürlerimizi iletelim.

Ancak, madalyonun birde öbür tarafı var. Diğer birçok işte olduğu gibi içinde bulunduğumuz bu nimeti işkenceye çevirmeye ede üstümüze yoktur. Randevu alarak hastaneye gitmeyi pek sevmeyiz. Alsak bile bu randevuya saatinde gitmeyiz. Ya da 10-15 dakika önce bile gitsek hemen içeri girip muayene olmaya çalışırız.

Hatta bundan daha ötesi ve bana göre daha vahimi bir konu da hasta mahremiyetine önem verilmemesi. Üç aşağı beş yukarı her dört hastanede gözlemlediğim bir konu da, daha muayene odasında hasta varken diğer hastaların içeriye alınmaları veya dalmalarına izin verilmesi. Birçok kez tanık olduğumuz bu duruma daha yakın bir zamanda bir kez daha tanık oldum. Bir yakınımla birlikte bir hastaneye gitmiştim. Daha önce randevu almıştık. Gittiğimizde poliklinik odasının kapısı açık ve gelen herkes içeri giriyordu. Önce girme konusunda tereddüt ettik. Fakat her gelenin girdiğini görünce bizde girdik.

İçeride 6-7 erkek ve bir bayan hasta var. Doktor bayan hastayı muayene ediyor. Hastalığının nedenlerini anlatıyordu. En basiti hastalığının fazla kilolarından kaynaklandığını söylemesi oldu. Ne bunu ne de diğer söylediklerini  bizim duymamız yanlıştı. Günümüzde en fazla önem verilen konuların başında kişisel verilerin korunması ve hasta hakları ile mahremiyetidir. Sizin benim, benim de sizin hangi hastalığa yakalandığımızı  bilmemiz gerekmiyor.

O nedenle çağrı yapıyorum; ey doktorlarımız, ey sağlık yöneticilerimiz bu konuda katı ve kesin önlemler  alın ve  bizlerde bu önlemleri  zorlamaktan delmeye çalışmaktan kesinlikle kaçınalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN