• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

SEVGİLİLER GÜNÜNÜ BATIDA ARAMAYIN

Reklam
, 0 Yorum

Yarın 14 Şubat Dünya Sevgililer Günü.  Batı kültürü tarafından size empoze edilen ve daha çok ekonomiyi canlandırmayı amaçlayan bir kavram. Sevgi insan oğlunun ruhunun yüceliğini  gösteren bir sözcük.

Bunu anlatmak için bugüne kadar bilim adamları tarafından okyanuslar dolusu mürekkep kullanılarak dağlar yüksekliğinde kitaplar yazılmış. Dünyanın kurulduğu günden bu yana insanlar birbirlerine sevgilerini göstermek için birbirinden güzel sonsuz sayıda cümleler kurmuşlar.

Temeli barış hoşgörü ve sevgiye dayalı bir dinin mensupları olarak biz kültürümüzdeki sevgi örnekleri diğer birçok alanda olduğu gibi görmezden geliyoruz. Bunun yerine batının yozlaşmış kültürünün empoze ettiği 14 Şubat Sevgililer Gününü, 8 Mart dünya kadınlar gününü anneler gününü babalar gününü kutlamayı benimsedik.

Oysa sahip olduğumuz hazineleri şöyle bir gözden geçirdiğimizde bugünlerin dayandığı temellerin öncelikle bizim kültürümüzde oluştuğunu görürüz. Hz Yusuf ile Züleyha’nın sevgisi Hz. Muhammed ve Hz. Hatice’nin arasındaki bağlar, yine Hz Ali ve Hz. Fatıma’nın arasındaki o müthiş sevgi batı kültüründen alınma değil. Örnek alacaksak bunları örnek almalıyız. Örnekleri sıralamaya devam edelim, Tahir ile Zühre Ferhat ile Şirin ve Leyla ile Mecnunda bu kültürün eseri olan sevgi hazineleridir.

Daha yakın tarihten ve daha yakın bir coğrafyadan örnek verelim; Tillo’da yaşayıp büyümüş olan İbrahim Hakkı Hazretlerinin, sarayı davetlisi olarak  İstanbul’da bulunduğu sırada eşlerine yazdığı mektuplar. Aradan neredeyse üç asra yakın bir zaman geçmesine ve artık insanlar sevgilerini hiçbir baskı olmadan çok daha rahat bir şekilde dile getirebilme imkanına kavuşmuş olmalarına rağmen bugün hepimiz eşlerimize duyduğumuz sevgiyi o kadar veciz ve güzel bir şekilde dile getirmekten çekiniriz. Bir çok satırı aşk şarkılarına dize olacak kadar açık ve güzel bir şekilde sevgiyi dile getiriyor. Gerçekten bulup okumanızı istiyorum. Hatta çıktısının alıp çerçevelettirin ve eşinize hediye edin.Ama tabii ki gereğini yapmak şartıyla.

Yarın 14 Şubat sevgililer günü nedeniyle tüketim çılgınlığı yapacağımız hepimiz sosyal medyadan bu mektupları bulup okuyalım. Okuyup hayatımıza rehber edinelim.İnanıyorum ki bizim için her gün sevgililer günü olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN