• Dolar Alış 7.6883TL
  • Dolar Satış 7.6576TL
  • Euro Alış 8.9572TL
  • Euro Satış 8.9215TL
Reklam
Reklam

SICAKTAN SOĞUĞA DOĞRU

Reklam
, 0 Yorum

İlimiz bu yıl da yaz mevsiminde cehennemi sıcaklara sahne oldu ve artık yavaş/yavaş da olsa sıcaktan soğuğa doğru yol almaya başlamış bulunuyoruz. Şimdi de gündüzleri sıcaklık var ama ağaçlarda sallanmaya başlayan yapraklar, yakında sıcağın yerini tamamen serine bırakacağının bir göstergesi olarak görülüyor.

Değişen yaşam koşulları, küresel ısınma, yükselen binalar, artan nüfus ve benzer etkenler nedeniyle meteorolojik ezberimiz bozulmuş bulunuyor. Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Müjdat Kadıoğlu’nun bir ara ifade ettiği gibi; artık ülkemizde yılı Yaz ve Kış diye iki mevsime ayırmak gerekir. İlkbahar ve Sonbahar mevsimleri yıllar önce olduğu gibi aynı icraatı sergilemekten uzak kaldıklarına göre meteoroloji uzmanının tespitine hak veriyorum.

Satırlarımı karalarken aklıma Hamiyet Yüceses’in “gezdiğim dikenli aşk yollarında” şarkı sözü geldi. Sanatçı, “kara talihimden yine bu yıl da baharı görmeden yaz geldi geçti” diyerek bahara hasret kaldığını dile getirmişti sanırım. Herhalde Sonbahar’ı görmeden Kış mevsimine gireceğiz gibi ve altını çizerek vurgulamak isterim ki, Yaz mevsiminin sıcaklarından usanç duyanlar kuvvetle muhtemel; “Bir an önce yine Yaz mevsimi gelsin ki, soğuktan kurtulmuş olalım…”diyeceklerdir. Bu tespitimi, sohbet ettiğimiz mecliste bir hemşerimin; “Doğalgaz’a öylesine zam yapıldı ki, çoğu vatandaşımız fazla tüketmemeye dikkat edecektir..” vesilesiyle dile getirdiğimi belirtmek isterim.

Doğalgaz Kış mevsiminin en önemli ihtiyaç kalemidir ve yapılan açıklamalar doğrultusunda bu ihtiyaç kaleminin fiyatında düşüş yapılması beklenirken, yaklaşık %32 oranında zamlanmış olması, hemşerimin ifade ettiği gibi, çoğu vatandaşımızı mümkün mertebe düşük oranda tüketmeye zorlayacaktır.

İnsanca yaşam koşullarının iyileştirilmesini bekleyenler, daha beter koşullara mahkum edilmiş olmanın üzüntüsü ve tepkisi içindedirler. Üzülerek belirtmek gerekir ki, halkımıza refah vadedenler sözlerinin arkasında durmamış ve milyonları hüsrana uğratmışlardır. Bu gerçeğin görmezlikten gelinmesi doğru değildir diyerek ilgililerin önemli dikkatini çekiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN