• Dolar Alış 7.9021TL
  • Dolar Satış 7.8706TL
  • Euro Alış 9.3181TL
  • Euro Satış 9.2809TL
Reklam
Reklam

ŞİDDETİ ÖNLEME MERKEZİNDEN ÇOK ŞEYLER BEKLENİYOR

Reklam
, 0 Yorum

Son yıllarda hepimizin, bize neler oluyor denmesi gereken bir duruma düştük. Hep öfkeli ve burnumuzdan solur bir hale geldik. En ufak bir olayda dahi olmadık tepkiler gösteriyoruz ve adeta gözümüz dönüyor.  Her gün şiddet olaylarına bir yenisi daha ekleniyor. Evde şiddet, okulda şiddet, aile içinde şiddet, işyerlerinde mobbing’in her türlüsü. Sokaklarda aynı durumda; yan baktın, omuz attın denilerek gerçekleşen bir iki cinayeti hemen her gün öğreniyoruz. Son olarak Rize Emniyet Müdürlüğünde meydana gelen müessif olay.

Gerçekten bize ne oluyor?

Bu şiddetten, bu öfke kontrolünden yoksunluğu il olarak bizlerde yaşıyoruz. O eski sağlam toplumsal yapımız maalesef her geçen gün biraz daha yıpranıyor. Ailelerdeki sevgi, saygı birlik ve beraberlik duyguları köreliyor ve artık bizlerde öfkemize yenilir hale geldik.

Bunun kanıtı ilimizde Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde yeni faaliyete geçirilen “Şiddeti Önleme Merkezinin” verilerinden anlıyoruz. Daha yeni kurulmasına ve toplumda çok fazla tanınmamasına rağmen haftada 15-20 civarında başvuru veya ihbar oluyor. Başka bir anlatımla ortalama günde iki vatandaşımız ağırlıklı olarak aile bireylerinin bir veya bir kaçından şiddet gördüğü gerekçesiyle merkeze başvuruyor. Bu hiçte küçümsenecek bir rakam değil; hele-hele ilk defa açılan bir birim için.

Merkeze başvuranlara hukuk, psikoloji ve barınma  alanları dahil her türlü destek veriliyor. O şiddetin ruhsal yapılarında yol açtığı derin yaraların giderilmesi için her çeşit çaba harcanıyor.  Bir daha şiddete maruz kalmamaları için gereken önlemler alınıyor.

Bu merkezin sevindirici esas yanı, şiddet mağdurlarına yardımcı olmanın yanında şiddeti önlemeye yönelik olarak alınmaya başlanan önlemler. Daha çiçeği burnunda bir kurum olmasına rağmen toplumun değişik kesimlerine yönelik bir dizi eğitim seminerleri düzenlemeye başladılar. Bu eğitim seminerlerinde uzmanlar tarafından her türlü şiddet ve yol açtığı tahribatlar anlatılarak, bu konuda toplumda bir farkındalık oluşturulmaya çalışılıyor. Esas bu çalışmadan dolayı İl Müdürü Gökhan Marakçı ve Merkez Müdürü Fatma Sayın’ı kutlamak gerekiyor.

Umarım bu seminer ve benzeri  çalışmalar en kısa zamanda etkisini gösterir ve toplum olarak bu öfkeli ruh halinden bir an önce kurtuluruz. O nedenle diyorum ki; “Şiddeti Önleme Merkezine” çok görevler düşüyor ve biz onlardan çok şeyler bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN