• Dolar Alış 7.6883TL
  • Dolar Satış 7.6576TL
  • Euro Alış 8.9572TL
  • Euro Satış 8.9215TL
Reklam
Reklam

ŞIHR-IL BAYF BU YIL DA YALOVA’DA KUTLANACAK

Reklam
, 0 Yorum

Kadim bir medeniyet Şehri olan Siirt’imizin gelenek ve görenekleri artık derneklerimiz ve vakıflarımızın elleriyle yaşatılmaktadır. Hem de başka illerde kurulmuş bulunan Siirt Dernekleri ve vakıfları tarafından.

İşin gerçeği, geçmişi çok zengin bir kültürle mücehhez olan Siirt, bugün giderek göç veren bir Şehir konumundadır. Şehirde yaşayan Siirt’in kadim yerlilerinin nüfus oranları belki de yüzde 30’ların altına düşmüştür. Göç dalgası böyle devam ederken, bunun sonucu olarak gelenek ve göreneklerimiz de haliyle terk edilmektedir. Ancak, memnuniyetle görüyoruz ki, Şehrimizden göç eden ve bazı illerde yoğun bir nüfusa ulaşan hemşerilerimiz kurdukları dernekler ve vakıflar aracılığıyla Siirt’in örf ve geleneklerine de sahip çıkmaktadırlar.

Şehrimizin örf ve adetleri çoktur. CIGOR, MELEDE, ŞIHR-IL BAYF, ŞIHR-IL MEMELEK, DEM VE DEHLİÇ, ŞEYH-ET TÜRKİ, ŞEYH ET TAYYAR, ŞEYH EBUL VEFA, ŞEYH MUSA ŞIHERLERİ gibi…

İşte, yine Şehrimize ait örf ve geleneklerden olan ŞIHR-IL BAYF İÇİN 16 Haziran 2019 Pazar günü Yalova’da bir etkinlik düzenlenecek. Daha önce de yine Yalova’da YUMURTA BAYRAMI etkinlikleri düzenlenmiş ve büyük ilgi görmüştü.

İstanbul, Yalova, Bursa, İzmir, Kocaeli ve Antalya’daki Siirt Derneklerinin bir araya gelerek Yalova Çiftliköy sahilinde (MOKAMP) piknik yerinde düzenleyecekleri etkinliğe, bu yıl da Türkiye’nin hatta dünyanın dört bir yanına dağılmış Siirtlilerden geniş bir katılım olacağı belirtilmektedir.

Gerçekten, bir zamanlar çok önem verdiğimiz gelenek ve göreneklerimizden giderek kopuyoruz. Biz, kendi Şehrimizde gelenek ve göreneklerimizi terkederken, gurbetteki Siirtlilerin gelenek ve göreneklerimize sahip çıkmaları, nostalji olarak önemlidir. Kendi Şehrimizde yapmıyoruz ama geleneklerimizin, Siirtlilerin yoğun oldukları illere taşınması dikkatleri çekicidir.

Peki, ŞIHR-IL BAYF nedir. Bu konuda kısa bir tanıtımla yazımızı noktalayalım:

Şehrimizin artık terkedilmiş geleneklerinden biri de “ŞIHRILBAYF = YUMURTA BAYRAMI”DIR. İşin doğrusu, bu gelenek, bir zamanlar Şehrimizde yaşayan Ermenilerden kalmadır. Ancak, o yıllarda Şehrimizin Müslüman halkı tarafından da benimsenmiş ve uygulanmıştır. Genelde, Mayıs ayının ilk haftasında kutlanan ŞIHRILBAYF GÜNLERİ bir nevi panayırı andırırdı. SİİRT ARAPÇASINDA (ŞIHER) KELİMESİ (TEŞHİR ETMEK) anlamına gelir ki, ŞIHERLER, Siirtli genç kızların ve erkeklerin birbirlerini görmeleri sonucunu da doğururdu. O zamanlar, çoğu gençler, ŞIHER YERLERİNE GİDEREK, UZAKTAN DA OLSA EVLİLİK ÇAĞINDAKİ GENÇ KIZLARI GÖRÜR VE İSTETİRLERDİ.

Şıhr-ıl Bayf  günlerinde, bütün evlerde yumurtalar kaynatılır, çeşitli renklere boyanır ve tokuşturmak için genelde Şeyh El Türki Tepesine gidilirdi. Nişanlı erkeklerin aileleri tarafından, kız tarafına sepet-sepet haşlanmış ve boyanmış yumurtalar gönderilirdi. Her aile, kendi durumuna göre değişik sayıda yumurta gönderirdi. Gönderilen yumurta sayısı 100’den aşağı ve 500’den yukarı olmazdı. Evlenmiş kızları bulunan aileler de, aynı şekilde damatların evlerine yine haşlanmış ve boyanmış bir sepet yumurta gönderirlerdi.

ŞIHR-IL BAYF’TA yumurtalar tokuşturulur, halaylar çekilir, selem neşğe, şak-ul zemce, ıhmar-ıt tavil ve benzeri Siirt’e has oyunlar oynanır, AT YARIŞLARININ BİLE DÜZENLENDİĞİ olurdu.

Hava şartlarının en müsait olduğu zaman dilimi olması açısından, ŞIHERLER, MAYIS AYI İÇİNE SERPTİRİLMİŞLERDİ. ŞIHRILBAYF dışındaki ŞIHERLER, Genelde TÜRBELER adına icra edilirdi. ŞEYH-ET TÜRKİ, ŞEYH ET TAYYAR, ŞEYH EBUL VEFA, ŞEYH MUSA ŞIHERLERİ, şıherlerin en meşhurlarıydı.

2013 yılında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Türkiye ve AB kültürel işbirliği kapsamında düzenlenen TANDEM – KÜLTÜR YÖNETİCİLERİ DEĞİŞİM PROGRAMI’na (Cultural Managers Exchange)  Yumurta Bayramıyla ilgili Proje başvurusunda bulunmuştu. Siirt’in Somut Olmayan Kültürel Mirası içerisinde yer alan “Yumurta Bayramı”nın kayıt altına alınması ve bu kapsamda envanterinin hazırlanmasını amaçlayan projenin akıbeti ne oldu bilemiyoruz. Projenin kabul edilmesi halinde Avrupa ülkelerinde kutlanan Yumurta Bayramı (Paskalya) ile Siirt’te kutlanan Yumurta Bayramı (Şıhrıl Bayf) karşılaştırmalı olarak analiz edilecek ve Siirt’in kültürel unsurlarından biri daha kayıt altına alınmış olacaktı.

Evet, 16 Haziran Pazar günü, Siirtlilerin ŞIHR-IL BAYF ADI ALTINDA, YALOVA BULUŞMASI VAR. Etkinliği düzenleyenleri kutlar ve başarılar dilerken, katılacak hemşerilerimize Siirt’ten selamlarımızı yolluyoruz.

ANEKDOT

Merak edip, geçmiş yıllarda ŞIHR-IL BAYF etkinliklerine katılan hemşerilerimize SELEM-U NEŞĞE’NİN nasıl oynandığını sorduk ve öğrendik. Bilinmesi açısından aldığımız bilgiyi aktarıyoruz.

İki kişi bahse tutuşurlar. Önlerine içinde belli sayıda yumurta olan bir sepeti alırlar ve tokuşturmaya başlarlar. Karşılıklı olarak kırdıkları yumurtaları kendi önlerinde toplarlar. Son iki yumurta kaldığında, rakibinin yumurtasını kıran galip sayılır. Mağlup olan bütün yumurtaların bedelini öderken, rakipler kırdıkları yumurtaların sahibi olurlardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN