• Dolar Alış 7.6503TL
  • Dolar Satış 7.6198TL
  • Euro Alış 8.9849TL
  • Euro Satış 8.9490TL
Reklam
Reklam

SİİRT BAYRAM’DA HAREKETLİYDİ

Reklam
, 0 Yorum

İnanç doğa ve kültür turizmi açısından Siirt’in gerçekten zengin olduğunu biliyoruz. Bunu bizim bilmemizin ötesinde elimizdeki  somut varlıklar söylüyor. Ancak acı bir gerçektir ki, biz sahip olduğumuz bu zenginliğin oranında turizm pastasından hak ettiğimiz payı bugüne kadar alamadık. Bunun en yakın örneği komşu il Mardin. Mardin de  bizim gibi inanç  ve kültür turizmi açılarından zengin bir il. Ancak doğal güzellikler açısından sanırım bizden epey geride. Bizim Botan Vadimiz ve çayı dünyaya bedel.Yani doğa turizmi açısından Mardin’den daha zengin bir potansiyele sahibiz.

Ancak durum böyle olmasına rağmen turizm açısından Mardin’in eline su dökebilecek durumda bile değiliz. Son 5-6 yılda Mardin, turizm sektöründe baş döndürücü bir hızla ilerlerken, biz ilerlemiyoruz diyemeyeceğim ama, maalesef ancak karınca hızıyla ilerliyoruz. Mardin’e yıllık olarak gelen ziyaretçi sayısı milyonlarla ifade edilirken, bizim ne kadar ziyaretçi aldığımıza ilişkin güvenilir, istatistiki verilere dayalı rakamlarımız  bile yok. Bu durum bile bu alanda ne kadar üzüntü verici bir durumda olduğumuzu gösteriyor. Bir başka üzüntü vesilesi, bırakın profesyonel rehberi amatör rehberimiz bile yok.

Ramazan Bayramı nedeniyle ilimizin doğa inanç ve kültür turizmi açısından önemli olan mekanlarında ziyaretçi kalabalığı vardı. Tillo’nun, Rasıl Hacar’ın, Ulu Caminin, Şeyh En Naccar ve Şeyh Muhammed El Münkedir gibi yerlerin kalabalığı insanı sevindiriyor. Çoğunluğu il dışındaki hemşerilerimizle çevre illerden binlerce kişi çoluk çocuğu veya arkadaş grubuyla birlikte ilimizi ziyaret ettiler.

Bu durum aynı zamanda bu alandaki potansiyelimizi gösteriyor. Tanıtımda bu kadar eksik olmamıza rağmen bu kadar ziyaretçi geliyorsa; burada durup iki kere düşünmek gerekiyor.Biz turizm alanındaki eksikliklerimizi giderip alt yapımızı sağlamlaştırıp yeteri kadar ve uygun bir tanıtım çalışması yaptığımızda ne aşamaya geliriz diye.

Turizm sektöründe el birliğiyle çalışmamız gerekiyor. Var olan potansiyelimizi yalnız ilimizdeki veya çevre illerindeki  vatandaşlara değil, ülke ve hatta dünya genelinde sergilememiz ve dikkatleri bu potansiyelin üzerine  çekmemiz gerekiyor. Bunu yaptığımız takdirde birkaç yıla kalmaz bu alanda arzuladığımız bir konuma geliriz, aksi halde daha çok yıllar karınca hızıyla ilerlemeye devam eder, bir Mardin, bir Van, bir Şanlıurfa ve son zamanlarda bir Tunceli’ye  gıpta ile bakıp, acı-acı yutkunmaya devam ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN