• Dolar Alış 8.0550TL
  • Dolar Satış 8.0228TL
  • Euro Alış 9.5238TL
  • Euro Satış 9.4857TL
Reklam
Reklam

SİİRT KÜLTÜRÜNE KALICI BİR HİZMET; KLASİK BİR ESER SİİRT ARAPÇASI

Reklam
, 0 Yorum

Siirt’e gönül vermiş, Siirt kültürüne aşık olan,  gönül veren, onun yaşatılması için çaba harcayan herkesin büyük bir mutlulukla karşılaması ve emeği geçenlere de bir o kadar saygı duyması, teşekkür etmesi gereken bir kitap yayınlandı; Siirt Arapçası.

Siirt Üniversitesinin 2016 yılı Mayıs ayında düzenlediği uluslararası nitelikteki çalıştaya sunulan bildirilere, ebediyete kalacak bir şekilde kalıcılık kazandırıldı. Yurtdışı ve yurtiçindeki üniversitelerle bu alanda  gönüllü olarak çalışmalar yapmış hemşerilerimizin tebliğleri, çalıştayı düzenleyen Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Doç. Dr Adnan Memduhoğlu ve ekibinin  güzel ve titiz bir çalışmasının ardından kitap haline getirildi.

Kitapta Siirt Arapçasının tarihçesinden gramerine, masal ve söylenceleri ile şarkı ve türkülerinden ülkemizde kullanılan diğer Arapça lehçeleri ile karşılaştırılmasına ve hatta tek parti döneminde ona yönelik olarak getirilen kısıtlamalara kadar çok değişik alanlarda sunulan bildirilerden oluşuyor.

Siirt Araplarının kültürüne ve diline merak salan herkesin çok yararlanacağı bir başvuru kitabı niteliğinde bir eser. Konu her ne kadar Arapçamız ise de kültürümüzün birçok yönünü bulmak ve bilgi sahibi olmakta mümkün. Örneğin, kitapta yer alan atasözleri ve deyimler ile masallar, şarkılar ve türkülerden yola çıkılarak kültürümüz hakkında geniş bir bilgi edinilebilir ve fikir sahibi olunabilir.

Herkesin temin etmesi ve evindeki kitaplıkta yer vermesini öneririm. Bu alandaki çalışmalarda yıllar boyu her ihtiyaç duyulduğunda başvurulacak ve ilimizin klasikleri arasında yer almaya hak kazanan bir kitap.

Kitabın editörlüğünü yapan Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Doç.Dr. Adnan Memduhoğlu, yaptığı açıklamada ileriki dönemlerde Kürtçe ve artık tamamen kayboldu diyebileceğimiz ve yalnız Pervari ilçemizin Ekindüzü Köyünde kullanılan Hertevince dillerinde de benzer çalıştaylar düzenleyeceklerini açıkladılar. Bunları da büyük bir heyecanla bekliyoruz.

Özetle; bu başvuru kitabını mutlaka temin etmenizi önerirken, bu kitabın yayınlanmasındaki karar  ve emeklerinden dolayı Rektör Prof.Dr.Murat Erman ile editörlüğünü yapan Doç.Dr.Adnan Memduhoğlu ve ekibine, ilimize böylesine kalıcı bir hizmeti kazandırdıkları için sonsuz teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN