• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

SİİRT KÜLTÜRÜNÜ ARAŞTIRMA ÇABALARI  (2)

Reklam
, 0 Yorum

Siirt kültürünü ve tarihini araştırma çabalarını özetle ele almaya ve bu alanda yayınlanmış kitaplardan söz etmeye bugünkü yazımızda devam ediyoruz.

Siirt’le ilgili çok önemli bir çalışma da, şimdilerde Konya Selçuk Üniversitesinde, o dönemlerde ise Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde görev yapan Prof. Dr. Ali Boran ve ekibi tarafından gerçekleştirilen  yüzey araştırması çalışmasıydı. 2002 yılından itibaren başlayan bu çalışma ile il genelinde bulunan ve tarihi öneme haiz olan cami, medrese, han, köprü, kale,  kilise ve manastırlar ile türbeler tek-tek tespit edildi ve bu çalışma valiliğin katkılarıyla ciltler halinde yayınlanırken, gerçekten çok da yararlı oldu.

Yine  2000’li yılların başında Mervan Gül’ün belediye başkanlığı görevini yürüttüğü dönemde iki önemli sempozyum gerçekleştirildi. Uluslararası nitelikteki bu sempozyumların ilkinde tarihinden bakırcılığa  ve mimari yapısına kadar çok geniş bir yelpazede Siirt ele alındı. Diğerinde ise Siirt’in simgelerinden biri olan ve onun evliyalar diyarı olarak anılmasını sağlayan evliyaların hayatları masaya yatırıldı. Her iki sempozyuma sunulan tebliğler de kitap halinde yayınlanarak kalıcı hale getirildi.

Siirt Valiliğinin bir akademisyen grubun düzenleme çalışmalarının ardından yayınlamaya başladığı Sultan Memduh Divanı sevindirici bir gelişme olarak görüldü. Ancak, maalesef diğer birçok işimizde olduğu gibi dönemin valisinin tayinin çıkması, işin takip edilmemesi ve çalışma yapan akademisyen grubun dağılması nedeniyle o çalışmada yarım kaldı.  Bu divanın basımının  bir an önce tamamlanması gerekmektedir.

İlimiz için önem arz eden bir başka çalışma da, yaklaşık 20 yıldan bu yana temsilcisi bulunduğum Çekül Vakfının düzenlediği iki toplantı oldu. Nisan ayında gerçekleştirilen ilk toplantı Tarihi Kentler Birliği Bölge toplantısı şeklinde gerçekleşti. Çekül Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ile birlikte ülkemizin saygın üniversitelerinden bilim insanları ile Tarihi Kentler Birliği ile ilimizdeki  ilgili kamu kuruluş yöneticileri ile sivil toplum örgüt temsilcilerinin katıldığı bu toplantıda kentin durumu ele alındı ve görüş önerileri tespit edildi.

İkinci toplantıda da bu öneriler üzerinde çalışma yapan bilim adamlarının Siirt için çizdiği rota, yani yol haritası kamuoyuna deklare edildi ve belirlenen bu yol haritası Çekül tarafından basılarak ilgili kişi ve kurumlara dağıtıldı.

Bu konuyu ele almaya bir sonraki yazımızda sürdüreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN