• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

ENGELLİLERDE BU TOPLUMUN BİR BİREYİ

Reklam
, 0 Yorum

Yarın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ve bugünü kapsayan hafta engelliler haftası olarak kabul ediliyor. Bu vesile ile engellilerin sorunları ve yaşamlarını daha sorunsuz bir şekilde sürdürebilmeleri için neler yapılması ve hangi önlemlerin alınması  gerektiği bol-bol tartışılıyor, demeçler veriliyor, etkinlikler yapılıyor.

Ancak ne yazık ki benzer diğer birçok gün ve haftada olduğu gibi bütün bunlar havada kalıyor. O anda dillendiriliyor ve kısa bir zaman sonra da unutulup gidiyor, çok azı hayata geçiriliyor. Oysa engellilerde bu toplumun birer bireyidirler. En ağır engellinin bile en sağlıklı bir insan kadar bu toplumda yaşam hakkı vardır.

Ama ne yazık ki bunu bilmemize rağmen, hiç birimiz bu konuda gerçek anlamda kılımızı kıpırdatmıyoruz. Gelin isterseniz Siirt’i ele alalım. İster görme engelli ister fiziksel engelli olsun Siirt’te bir engellinin evinin dışında rahat bir şekilde yaşamasını ve aramıza katılarak daha çok sosyalleşmesini sağlayacak ortamı oluşturmuş muyuz? Hatta bırakın cadde, sokak ve parkları yani toplumsal alanları, evlerinde bile uygun düzenlemeler yapmış mıyız? Yayla ve ovaları andıran biri yüksek biri alçak kaldırımların her biri engelli vatandaşlar için birer işkencedir. Bunlara bir de çok sıkça rastladığımız çukurları da ekleyin. Engelli bireylerin başkasının yardımı olmaksızın bu cadde ve sokaklarda gezmesi neredeyse imkansız.

Binalara baktığımızda durumun pek farklı olmadığını görüyoruz. Kamu veya özel sektör fark etmiyor, birçok binanın girişinde engelliler için gerekli düzenlemeler yapılmamış durumda. Yapılanların çoğu da yalnızca yasal sorumluluktan kaçınmak için yapılmış, olmasa daha iyi diyebileceğimiz işlevsiz düzenlemelerdir. Bu konuda özellikle kamu kurumlarına ait binalarda gereken özenin gösterilmesi gerekiyor.

Özetlemek gerekirse,  bu dünya sağlam bireylerin olduğu kadar engelli bireylerindir. Bunu unutmayalım ve onların engellerinden doğan eksikliklerini daha az hissedecekleri önlemleri almak hepimizin insanlık borcudur. Üstelik burada engelliler haftası nedeniyle birkaç yıl önce çok sık kullanılan bir sloganı da hatırlatmak gerekiyor;

 “Hepimiz birer engelli adayıyız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN