• Dolar Alış 8.0550TL
  • Dolar Satış 8.0228TL
  • Euro Alış 9.5238TL
  • Euro Satış 9.4857TL
Reklam
Reklam

SİİRT OLARAK MÜZELER HAFTASINA BU YIL DA MÜZESİZ GİRDİK!

Reklam
, 0 Yorum

18-28 Mayıs tarihleri arası günler Müzeler Haftasıdır. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kültürel Miras verilerine göre, Türkiye genelinde 450 müze bulunmaktadır. Bunlardan 200 kadarı Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde, diğerleri ise özel müze kategorisinde yer almaktadırlar. Bu müzeler yılda yaklaşık 20 milyon kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

İlgili Bakanlık tarafından yayınlanan müzeler listesinde İlimizde (Siirt Arkeoloji Müzesi) ile (Siirt Etnografya Müzesi) adları altında iki müze bulunduğu görülmekte ise de bunun gerçekle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Maalesef Siirt 21 yüzyılın ilk çeyreğinde bile hala müzeleri bulunmayan iller kapsamındadır.

Son yıllarda İlimizde yapılan arkeolojik kazılarda bulunan ve aralarında Milattan Önce 12 binli yıllara ait oldukları saptanan eserlerin sergilenmek üzere Mardin veya Diyarbakır’daki müzelere götürüldükleri bilinmektedir. Bilindiği gibi, Eski Hükümet konağı binasının müze haline dönüştürüleceği sözü verilmişti. Ancak, bu konuda henüz arpa boyu mesafe alınmamıştır.

2019 yılının müzeler haftasını yine müzesiz iller kapsamında geçiştirirken, 2020 yılının Müzeler Haftasında bir (SİİRT MÜZESİ) kurulmuş olması dileklerimizle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN