• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL
Reklam
Reklam

SİİRT SAĞLIK ÇALIŞTAY’I BAŞARILI GEÇTİ VE ÇALIŞTAY DA İLİMİZ İÇİN ÖNEMLİ KARARLAR ALINDI

Reklam
, 0 Yorum

İstanbul’da Siirt Dernekleri Federasyonu Başkanlığı tarafından düzenlenen ve Siirtli hekimlerin katıldığı çalıştay, başarılı geçti. Siirt Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca’nın moderatörlüğünde gerçekleştirilen, 30 civarında doktor ve tıp akademisyeni hemşerimizin katıldığı çalıştay da ilimiz sağlık sektörü ile ilgili önemli kararlar alındı.

Federasyonun İstanbul Fatih’te bulunan merkezinde verilen kahvaltının ardından başlayan çalıştay’ın açış konuşmasını yapan federasyon başkanı Metin Canpolat, yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Siirt ve Siirtliye hizmet vermek amacıyla yola çıktıklarını belirten Canpolat; “Amacımız Siirt ve Siirtliye hizmettir. Dünyanın neresinde olursa olsun her Siirtliye ulaşmak ve bütün Siirtliler arasında birlik ve beraberlik duygularını pekiştirmek istiyoruz. Yürütmeyi planladığımız çalışmalardan biri de sektörel buluşmalardır. Bunu bugün ilk olarak sağlık sektöründe çalışan hemşerilerimizi bir araya getirerek gerçekleştiriyoruz. Önümüzdeki günlerde diğer sektörlere ilişkin olarak benzer etkinliklerimiz olacaktır” dedi.

Moderatör Prof.Dr. Vefik Arıca, herkesin memleketine bir vefa borcu olduğunu ve bunu ödemesi gerektiğini belirterek, bu konuda planlı bir çalışma yapılmadığını söyledi.

Prof. Dr. Vefik Arıca “ Özellikle il dışında yaşamlarını sürdüren hemşerilerimiz yalnız başlarına bırakıldı. Planlı ve programlı bir şekilde memleketlerine hizmet etmeleri için bir çalışma yapılmadı. Siirt dışında doğup büyümüş ve şimdiye kadar Siirt’i görmemiş önemli sayıda hemşerimiz var ve bu çalıştay inşallah buna vesile olur. Bundan sonraki süreçte memleketine ve hemşerilerine hizmet etmek isteyenlere fırsatlar sunulur” dedi.

ÇALIŞTAYDA ŞU KARARLAR ALINDI;

1-Siirtli olup İstanbul’da yaşayan akademisyen doktorları Siirt’e getirip bir sağlık çalıştay’ı düzenleme ve öncelikle kendi insanımızı Siirt’e getirtmek,

2-Istanbul’da sağlık ile ilgili üniversite okuyan öğrencilerin barınma ve burs ihtiyacının karşılanması,

3-Siirt’te sağlık turizminin desteklenmesi ve bu alanda yapılabilecekler konusunda araştırma yapılması,

4-Siirt Tıp Fakültesi ve Hastanesi için desteklerin arttırılması ve bu konunun gündemde tutulması,

5-Sağlıkta ARGE ve bilimsel proje yapma konusunda akademisyen hocalardan Siirt için gerekli desteğin sağlanması,

6-Her akademisyen hocanın İstanbul’da öğrenim gören Siirt’li 3 üniversite öğrencisine mihmandarlık ve rehberlik yapması,

Çalıştay’ın ardından Federasyon Başkanı Metin Canpolat ve Prof. Dr. Vefik Arıca, katılımcılara teşekkür ettiler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN