• Dolar Alış 8.1479TL
  • Dolar Satış 8.1154TL
  • Euro Alış 9.6291TL
  • Euro Satış 9.5907TL
Reklam
Reklam

SİİRT SUCUKLARI

Reklam
, 0 Yorum

Yine bir kış mevsimine girmek üzereyiz. 35-40 yıl önce bu günlerde evlerde yoğun bir hazırlık yapıldı.Bir kış sezonu boyunca ailenin et ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılayacak olan sucukların hazırlığı yapılıyordu.

Siirt’in mera ve yaylalarında  tamamen doğal bir ortamda beslenip serpilmiş koyunların etleri özenle yıkanır, temizlenir ve kıyma haline getirilirdi. Tabii ki, bu arada, tuz, kuru soğan, karabiber ve diğer baharatlar da hazırlanırdı. Bunlar genişçe bir kabın içerisinde birbirine iyice karıştırılır, adeta yoğrulurlardı.

Daha önceki günlerde alınmış, yağından ve kirinden iyice  temizlenmiş sucuklar getirilir ve genellikle her evde bulunan kollu et kıyma makinalarının başına takılan;  bir ucu  makinaya uygun genişlikte, diğeri sucuğun çapına uygun darlıkta olan boru şeklindeki bir aparat sayesinde doldurulmaya başlanırdı.

Doldurma işlemi de büyük bir özen gerektirirdi. Tıka basa doldurulduğu zaman sucuğun patlama ihtimalinin yanı sıra, kurumama tehlikesi de vardı. Az doldurulduğu zamanda sucuk aşırı kururdu. Bu nedenle orta karar doldurmak gerekiyordu. Doldurulan bu sucuklar evin hem hava sirkülasyonu bulunan ve hem de evin kedilerinin ulaşamayacakları bir yere asılarak kurumaya bırakılıyorlardı.

Şimdi o sucuklar artık evlerde yapılmaz oldu. Ne eski imkanlar kaldı ve ne de o eski bayanlar. Şimdi onların yerine bu işi kasaplar üstlenmiş durumda. Evde yapılan sucukların tadını aratmayan sucuklar üretiyorlar. Hem de hiçbir katkı maddesi olmadan. Hazır sucuklara katılan katkı maddelerinin insan vücuduna verdiği zararları artık, sanırım hepimiz biliyoruz. Hemen her gün bunlarla ilgili  haberleri izliyor veya okuyoruz. O nedenle; bu sucuklar, hazır işlem görmüş sucuklara oranla daha fazla tercih edilmeye başlandı. Sağlığını düşünen kişiler, doğal olarak bu sucuğu  temin etmeye gayret harcıyor.

Bu arada şunu da belirtelim Siirt’te üretilen sucukların çok büyük bir bölümü il dışına gönderiliyor. İl dışında da büyük bir rağbet var.Bu durumda ilimizin ekonomisi açısından önemli bir konuma gelmeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN