REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

SİİRT ÜNİVERSİTESİ VE ALTUNÇ’UN ÇALIŞMASI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SİİRT ÜNİVERSİTESİ VE ALTUNÇ’UN ÇALIŞMASI
6-Ayhan MERGEN
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
5 views
12 Haziran 2019 - 12:52
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Gelecek vaat eden zeki ve çalışkan hemşerilerimizden Gelir Dairesi Müdür Vekili Ali Savaş Altunç, önemli bir çalışmaya imza attı. Altunç, yüksek lisans tezi olarak gerçekleştirdiği bir çalışma ile  üniversitemizin dününü ve bugününü ele alarak yarınına yön verecek bir ışık tuttu. Altunç, bir dönem rektör yardımcısı olarak görev yapan deneyimli bir akademisyen olan Prof. Dr. Yüksel Birinci ile birlikte gerçekleştirdiği bu çalışmayı kitap halinde yayınlayarak daha kalıcı hale gelmesini sağladı.

Siirt Üniversitesinin Kentin Sosyal ve Ekonomik Gelişimine Katkısı adı altında yayımlanan çalışma üç bölümden oluşuyor. Birinci bölümde; üniversitenin tanımı, yönetim yapısı, akademik yapısı, akademik ve idari personel yapısı, kademeleri, işlevi, özerkliği, görevi ve amaçları ile kurulmasındaki etkenler ayrıntılı bir şekilde analiz edilmiş. Siirt Üniversitesi ile birlikte Dünya’da ve Türkiye’de üniversitelerin tarihsel gelişim süreci de ele alınmış.

İkinci bölümünde; Siirt Üniversitesi’nin kuruluş ve kurumsal yapısı içinde; tarihsel gelişimi, yönetim yapısı, akademik ve idari birim yapısı, öğrenci yapısı ve demografik özellikleri, sosyal-kültürel ve bilimsel kazanımlarına değinilerek, Üniversite hakkında genel bilgiler verilerek, Üniversitenin günümüzdeki durumu açıklanmaya çalışılmış.

Kitabın üçüncü bölümünde ise, üniversitenin Siirt şehrine sosyal ve ekonomik gelişimine ne kadar katkısı olduğu, üniversitenin  ekonomik yapısı ve ekonomik durumunun Siirt şehrinin ekonomik gelişine ne kadar katkı sağladığı rakamlarla analiz edilmiştir.

Son olarak sonuç ve değerlendirme yapılarak gelecekte üniversitenin  eksik yanları belirtilerek gelişebilmesi için çeşitli önerilerde bulunuluyor.

Kurumlar ve kişilerin en çok ihtiyaç duydukları şeylerin başında kendilerini inceleyip araştıracak ve gerçekleri olduğu gibi dile getirecek insanlardır. Bu çalışma ile Siirt Üniversitesi bu imkana kavuşmuş oluyor. Deneyimli bir akademisyen ile  bir gelir uzmanının objektifliği ile kaleme alınmış bu çalışma üniversitemizin iyi yönleri kadar eksik yönlerini ortaya koyuyor. Özellikle üniversitemizin zayıf yönlerini ele alan bölümler çok büyük bir önem arz ediyor. Üniversitede görev yapan herkesin bu çalışmadan kendisine çıkaracağı dersler vardır diye düşünüyorum. Tabii ki namazda gözü olmayanların ezanda kulağı  olmaz misali üniversite için daha yararlı olabilirim derdini taşımayanlar için bu çalışma bir anlam ifade etmez.

Umarım, üniversite yöneticileri bu çalışmayı büyük bir titizlikle mercek altına alır ve her bir satırının hatta bir kelimesinin anlamını düşünür ve gereğini en  kısa zamanda yerine getirirler.

Altunç ve Prof. Birinci’yi de bu çalışmalarından dolayı kutluyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.