• Dolar Alış 7.5593TL
  • Dolar Satış 7.5292TL
  • Euro Alış 8.9590TL
  • Euro Satış 8.9232TL
Reklam
Reklam

SİİRT ÜNİVERSİTESİNDEN EKONOMİYE KATMA DEĞER

Reklam
, 0 Yorum

Üniversiteler, öncelikle bulundukları illere, bölgelere ve sonuç itibarıyla ülke genelinde ekonomiye sağladıkları katma değer nispetinde başarılı sayılırlar. Üniversiteler, bilim yuvalarıdır. Ekonomiyi her konuda ileriye taşımakla sorumludurlar. Kendi yerinde duran, ileriye dönük adımlar atamayan üniversitelerin, basit liselerden farkları olmaz. İşte, bu bilinç içinde hareket eden Siirt Üniversitesi de, öncelikle Siirt’in ve dolayısıyla bölgemizin ve ülkemizin ekonomisine katma değer sağlamak amacına yönelik çabalar içindedirler.

Üniversitelerin Tıp Fakülteleri bünyesinde kurulan hastanelere neden ARAŞTIRMA HASTANELERİ adı verilir. Çünkü bu hastaneler, mevcut yöntemlerin ötesine giderek hastalıklarla mücadele için yeni yöntemler geliştirmek çabası içinde olurlar. Diğer fakültelerin de benzeri görevleri vardır. Bilimi bir üst dereceye taşımak için çaba içinde olurlar. Tabii, bunun için üniversitelere imkânlar sağlanması gerekeceği ortadadır. Bu imkânlar laboratuvarlar kurmak, araştırmalar için bütçeler ayırmak şeklinde olur. Üniversiteler, bu açıdan ne kadar takviye edilirlerse, o kadar başarılı olurlar.

Siirt Üniversitesinin, ekonomiye katma değer sağlamak açısından çaba içinde olan birimlerinden biri de Ziraat Fakültesidir. Bilindiği gibi, Siirt bir tarım ve hayvancılık ilidir. Kalkınması ve zenginleşmesi için özellikle bu iki konuya ağırlık vermek gerekir. Siirtli çiftçi kardeşlerimiz topraklarını genelde babadan gördükleri usullerle ve yine onların ekip biçtikleri buğday, arpa ve benzeri ekinlerle uğraşmaktadırlar. Oysa bu klasik ekin türleri yerine ekonomiye daha yüksek katkı sağlayacak ürünlere yönelecek olurlarsa, çok daha iyi sonuçlara gideceklerdir. Tabii, bunun öncülüğünü yapacak olan da Ziraat Fakültesi olmalıdır. Fakültenin bilim adamları, bunun için örnek ürünler üretecek ve çiftçilerimize AYNELYAKİN rehberlik edeceklerdir.

Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesi bilim adamlarının da, bu görevlerini yerine getirmek için çaba içinde olduklarını görmenin memnuniyetini yaşadık. 18 Haziran Salı günü davet edildiğimiz Siirt Üniversitesinde Ziraat Fakültesi Tarla Bilimleri Bölümü Öğretim üyeleri Dr. Doğan Arslan, Dr. Hüseyin Arslan ve Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Önder Bayraktar tarafından hazırlanan ve GAP BKİ tarafından desteklenen “Bazı Önemli Tıbbi Bitkilerin Siirt İlinde Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında gerçekleştirilen aromatik bitkilere ait örnek bahçeleri gezip gördük. KEKİK, LAVANTA ÇİÇEĞİ, BİBERİYE, ADAÇAYI, DAĞ ÇAYI, ÇÖVEN gibi, piyasa değeri yüksek bitkilerin İlimiz topraklarında yetiştirilebileceklerini örnekleriyle gördük. Yani Siirt çiftçisinin klasik buğday, arpa gibi ürünlerle ömür törpülemesine gerek olmadığını, ekonomik değeri çok daha yüksek bitkiler ekerek kendi bütçesine olduğu gibi, Siirt’in ve ülkenin ekonomisine katma değer sağlayabileceğini AYNELYAKİN müşahede ettik. Bu konularda çiftçi hemşerilerimizi ikna etmek işi zor olmayacak. Siirtli çiftçi kardeşlerim, tatlı kârı görür, devletten de gerekli desteği alabilirlerse, katma değeri yüksek ürünlerin ekimine yönelmekte tereddüt etmeyecektir.

Bu çalışmaların yürütülebilmesi için üniversitenin imkânlarını seferber eden Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Murat Erman’a, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sayın Ergün Demirhan’a ve tabii bu çalışmaları bilfiil yürüten Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri bölümü öğretim üyeleriyle, tarım ekonomisi bölümü öğretim üyelerine teşekkür ediyor, Siirt ekonomisine artı katma değer sağlamayı amaçlayan başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.

TAŞLAMALAR

İBB SEÇİMİNE

ÜÇ GÜN KALDI ŞURADA

NEFESİNİ TUTMUŞTUR

TÜRKİYE BU ARADA

BU SEÇİM BAŞKA SEÇİM

TÜRKİYE’NİN SEÇİMİ

NE OLACAK BAKALIM

KİM OLACAK GALİBİ

İMAMOĞLU – YILDIRIM

HAYIRLISI KİM OLSA

İSTENEN TEK ŞEY BUDUR

HER ŞEY İYİ OLSUN DA

HER ŞEY İYİ OLACAK

BİTECEKTİR BU KÂBUS

YA HEP İYİYİ KONUŞ

YA DA HİÇ KONUŞMA SUS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN