• Dolar Alış 7.6883TL
  • Dolar Satış 7.6576TL
  • Euro Alış 8.9572TL
  • Euro Satış 8.9215TL
Reklam
Reklam

SİİRTİN GİZLİ DEĞERLERİ; EL YAZMASI ESERLERİMİZ

Reklam
, 0 Yorum

Biliyorum daha önce de değindiğim bir konu bu. Ancak bir çalışma başlatılıncaya kadar gündemde tutmak gereken bir konu. Her zaman Siirt’in birçok din ve bilim adamı ile özellikle şiir dalında eserler vermiş edebiyatçılar yetiştirdiğini söyleriz ve bunda da haksız değiliz veya hayal dünyamızda inandığımız bir şey değil ve bu bir gerçek.

Gerçekten de  Siirt,  ünleri İstanbul ve Mısır’a kadar gitmiş, yani İslam coğrafyasının neredeyse iki ucuna kadar ulaşmış birçok bilim ve din adamı yetiştirmiştir. Siirtlilerin Müslümanlıkla şereflendikleri  tarihten bu yana  gerçekten de çok yararlı çalışmalar yapmış, eserler vermiş yüzlerce Siirtliden bahsetmek mümkün. Bu insanların tamamına yakını da ya bilim ya da din veya şiir alanında mutlaka eserler vermişlerdir. Yakın bir zamana kadar medreselerden icazet alanların tamamı edebiyatla uğraşmış ve şiirler yazmışlardır.

Tamamı el yazması olan bu eserler bugün maalesef bilinmeyen yerlerde. Toplu olarak bu eserlere ulaşmak mümkün değil. Çoğu ya torunların ellerinde ya da kitap koleksiyonerlerinin elinde. Sanırım çok azı kütüphanelerde bulunuyor. Üstelik bunlarla ilgili olarak şu ana kadar bir bibliloğrafya da hazırlanmış değil. Ne kadar eserimiz var? bunu bile bilmiyoruz.

Gerçekten bu konu ile ilgili olarak çok ivedi bir şekilde bir çalışma başlatılması gerekiyor. Önce eserlerin tespiti yapılmalı ve daha sonra aralarında seçme yapılarak bunların günümüz Türkçesine çevrilmesi için de bir proje hazırlanmalıdır. Bu konuda hepimize görev düşüyor ve bu nedenle şu kurum veya bu kurum diye belirtmiyorum, bu hepimizin görevi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN